CSÜLÖK ÉTELEK 1.

Abált csülök

Hozzávalók:
1 db nagyobb nyers hátsó csülök, 30 g fokhagyma, 10 g fűszerpaprika, 2 db babérlevél, 5 g egész bors, 80 g vöröshagyma, 20 g só, 50 g lila hagyma

A csülköt perzseléssel és  a rajta maradt szőrök eltávolítására  kaparással megtisztítjuk, és annyi vízben, amennyi ellepi, feltesszük főni. Hozzáadjuk a fűszereket, a vöröshagymát és a fokhagyma felét. Fedő alatt puhára főzzük. A megfőtt csülköt amikor csontjától már majdnem leválik  a főzőléből kivesszük, lecsepegtetjük, aztán még melegen bedörzsöljük a péppé zúzott fokhagymával és fűszerpaprikával. Hűvös helyen kihűtjük, aztán jégszekrényben fagyasztjuk. A fagyasztott csülköt vékony szeletekre feldaraboljuk, aztán a csontra visszarakjuk eredeti formájában. Vékony szeletekre vágott lila hagymával, idényben zöldpaprikával és paradicsommal fogyaszthatjuk.

Almás-tormás csülök

Hozzávalók:
2 db mellső csülök, 200 g savanykás alma, 200 g sárgarépa, 100 g reszelt ecetes torma, 2 db tojássárgája, 10 g törött fehér bors, 30g só, 0,5 dl olaj

A csülköket megtisztítjuk, megmossuk, majd sós hideg vízben feltesszük főni, és fedő alatt puhára főzzük. Amikor megpirult, a léből kivéve, a csonthoz közelebbi oldalon felvágjuk, a csontot óvatosan kiemeljük, ügyelve arra, hogy szét ne essen. Az ecetes tormába belereszeljük a meghámozott almát, a sárgarépát, a tojássárgájákat, megsózzuk, megborsozzuk, majd ezt a tölteléket – arányosan elosztva – a két csülökbe, a csontok helyébe betöltjük. Kötőzsineggel átkötjük, kiolajozott tűzálló tálba tesszük. Megkenjük a maradék olajjal, és előmelegített, forró sütőben pirosra sütjük. Amikor megsült, a sütőből kivesszük, hagyjuk kihűlni, majd a kötőzsineget eltávolítva, éles késsel nem túl vékony szeletekre vágjuk. Salátával tálaljuk.

Csülkös karfiolsaláta

Hozzávalók:
1 kis füstölt sertéscsülök, 1 kg karfiol (fagyasztott is lehet), só, 2 piros színű, húsos paprika, 1 evőkanál 10%-os csemege ételecet, 1 kiskanál mustár, fél vöröshagyma, 1 kiskanál porcukor, 5 evőkanál kukoricacsíraolaj, késhegynyi pirospaprika, fél csokor kapor.

A húst éjszaka hideg vízbe áztatjuk, másnap friss vízben puhára főzzük. A karfiolt rózsáira bontjuk, enyhén sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, hűlni hagyjuk. A paprikát kicsumázzuk, közepes kockákra vágjuk. Az ecetet a mustárral összekeverjük, a hagymát meg a porcukrot hozzáadjuk. Kissé megsózzuk, az olajat cseppenként belekeverjük. A pirospaprikával meg a fölaprított kaporral fűszerezzük. Végül a karfiolt, a paprikát és a kockákra vágott csülköt is beleforgatjuk.

Disznósajt

Hozzávalók: 1 db hátsó csülök, 1000 g sertésfej, 500 g sertésbőr, 500 g tokaszalonna, 200 g nyers sertésnyelv, 50 g só, 5 g törött bors, 1 g szegfűbors, 50 g fokhagyma, 1 db sertésgyomor

A megtisztított és megmosott húsféléket sózott hideg vízben feltesszük főni, és fedő alatt puhára főzzük. Amikor megpuhult, 2 cm-es darabokra vágjuk. A megfőtt bőrkét ledaráljuk. Az összevágott húsokat és a ledarált bőrkét tálba tesszük, fűszerezzük, ízlés szerint zúzott fokhagymával ízesítjük, aztán összekeverjük. Az összekevert anyagokat a megmosott sertésgyomorba töltjük, majd a nyílást bevarrjuk. A betöltött gyomrot forrásban lévő vízbe tesszük – ez lehet a húsok főzőleve -, és lassú tűzön megabáljuk. A vízből kivéve, vékony tűvel megszurkáljuk, és két falap közé téve, préseljük, aztán hagyjuk kihűlni. Amennyiben füstölni akarjuk, a főtt és kockára vágott anyagokhoz 2 dl nyers sertésvért is keverünk, és kevés pirospaprikával fűszerezzük.

Csülökkocsonya

Hozzávalók: 2 db füstölt csülök, 200 g vöröshagyma, 200 g sárgarépa, 150 g csemegeuborka, 200 g ecetes gyöngyhagyma, 20 g zselatin, 20 g mustármag, 0,5 dl tárkonyecet, 3 db babérlevél, 5 g egész bors, 3 szál petrezselyemzöld, só, bors, a díszítéshez: néhány salátalevél vagy friss babérlevél

A csülköt megmossuk, fazékba tesszük, és felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Hozzáadjuk a megtisztított vöröshagymát, a babérlevelet, a szemes borsot és az ecetet. Felforraljuk, majd fedő alatt, kis lángon kb. 2 óra alatt puhára főzzük. A főzési idő lejárta előtt kb. 10 perccel hozzáadjuk a megtisztított sárgarépát is. A csemegeuborkát ás az ecetes gyöngyhagymát lecsöpögtetjük, az uborkákat hosszában négyfelé vágjuk. A sárgarépát kivesszük a főzővízből, és hullámos élű késsel felszeleteljük. A csülköt kivesszük a léből, és kihűtjük. Kicsontozzuk, bőrét és zsírját eltávolítjuk, a húst nagyobb darabokra vágjuk. A levet átszűrjük. Kb. 4 dl-t kimérünk, és feloldjuk benne a zselatint. (Ha szükséges, a levet kissé megmelegítjük.) kevés levet egy kb. 30cm hosszú, téglalap alakú formába öntünk, és a kocsonyát hűtőszekrényben hagyjuk megszilárdulni. Néhány sárgarépakarikát és petrezselyemlevelet a kocsonyarétegre helyezünk, majd ráhalmozzuk a csülökdarabokat, a gyöngyhagymát, a csemegeuborkát és a többi sárgarépát. Felöntjük a maradék lével, és néhány órára a hűtőszekrénybe tesszük. A forma alját rövid időre forró vízbe mártjuk, és a megdermedt kocsonyát salátalevelekkel kibélelt tálra borítjuk. Felszeletelve, rozskenyérrel vagy pirított burgonyával fogyasztjuk.

Füstölt csülök préssonka

Hozzávalók:
1 db nagy füstölt hátsó csülök, 50 g kristálycukor
A kicsontozott füstölt csülköt a sonkaprésbe oly módon helyezzük, hogy a csülök bőrével a prés alsó felét kibéleljük, majd a színhúsdarabokat erre ráhelyezzük. A maradék bőrrel a tetejét betakarjuk. A présfedelet felhelyezzük és rögzítjük. A prést a kristálycukros vízbe tesszük, és kb. 3 órán át lassú tűzön főzzük úgy, hogy a sonkaprést ellepje. Főzés után a présben hagyjuk kihűlni (kb. 5-6 óra). Teljes kihűlés után a sonkaprés megbontható, a sonka deszkára borítható és szeletelhető.

Füstölt hús-tekercs tormával

Hozzávalók: 30 dkg darált hús, 12 dkg füstölt csülök, tarja, nyelv, kolbász, 3 db tojás, 50 dkg szeletelt baconszalonna, só, bors, ízlés szerint, kis üveg torma, csapott kanál zselatin.

A füstölt húsokat kockákra vágjuk. Összekeverjük a darált hússal és a két darab tojással. Fűszerezzük. Alufóliát három rétegbe hajtunk, erre helyezzük a szorosan egymás mellé rakott baconszalonnát. Megszórjuk zselatinnal és rákenjük az egy tojással, s a megmaradt zselatinnal összekevert tormát. A húsos töltelékkel körbevonjuk az egészben maradt kolbászt, és  a kiterített szalonnacsíkokba göngyöljük. Ha feltekertük, a fóliával szorosan becsomagoljuk. közepes hőmérsékleten 40-50 percig sütőben pároljuk. Hűtés után a fóliát eltávolítjuk, szeleteljük.

Hamis sonkaszelet

Hozzávalók:

1 kg húsos füstölt csülök, 1 púpozott kiskanál zselatinpor, 3 dl tejszín

Tálaláshoz: 2 főtt tojás 1 fej saláta ecetes torma

A füstölt csülköt egy éjszakán át hideg vízben áztatjuk, majd kuktában puhára főzzük, hogy a csontot könnyedén ki tudjuk fejteni belőle. Ezután a húst kétszer ledaráljuk. A zselatint 1 dl vízben - még jobb ha a hús főzőlevéből vesszük el - kevergetve fölforraljuk. Megvárjuk, amíg langyosra hűl, majd a kemény habbá vert tejszínbe csorgatjuk. A darált húst óvatosan beleforgatjuk, és a masszát folpackkal bélelt őzgerincformába simítjuk. Hűtőszekrényben megdermesztjük, végül deszkára borítjuk és fölszeleteljük. Salátalevéllel, tojáskarikákkal meg ecetes tormával díszítjük.

Húsvéti sonkabomba

Hozzávalók: 1 db egész füstölt csülök, vagy 60 dkg füstölt comb. 1 evőkanál zselatin, 3 dl tejszín, a díszítéshez főtt tojások, salátalevél olaj bogyó. Piros színű zöldpaprika, vagy piros retek, petrezselyem zöld.

A csülköt egy éjszakára vízbe áztatom, másnap kuktában 45 percig megfőzőm, majd kivéve a vízből langyosra hűtőm, a kövér bőrös részeket leszedem (a lével abban bablevest lehet főzni) és kétszer ledarálom, vagy gépi aprítóban majdnem pépesre aprítom. 1 dl, vízben felfőzöm a zselatint, 3-4 perci főzöm, kevergetve. Majd hagyom langyosra hűlni. Közben kemény habbá verem a tejszint hozzákeverem a zselatint, és az egészet a darált sonkához adom.

A masszát egy vízzel kiöblített formába kanalazom (ami lehet tál, vagy tortaforma, esetleg kuglóf forma is, ami éppen van)szépen lesimítom hogy ne legyen levegős a belseje és másnapig hűtőbe hagyom. Az ünnep reggelén meleg vízbe állítva egy pillanatra, ki borítom egy salátalevéllel kirakott lapos tálra, és a főtt tojásokat félbe, vagy négybe vagy szeletelve köréje rakom, díszítem a tetejét és a tojások között piros retekkel, tejfölös tormával olivával, piros paprikával, petrezselyem zöld levélkéjével. Ha maradt zselatin, egy keveset csészébe teszek, és ecsettel áthúzom a díszeket is, így szép fényes lesz, és nem szárad ki, megtartja a színét is. Látványnak se utolsó, szerintem nem nehéz, és nagyon finom.

Kapros kocsonya

Hozzávalók:2000 g kocsonyahús (csülök, láb, fej, farok, bőrke),

500 g sertéslapocka, 1 dl borecet, 2 dl fehérbor, 1 csomó kapor, 20 g só, 5 g egész bors, 100 g citrom

A kocsonyahúst megtisztítjuk, és lehetőleg szilánkmentesen feldaraboljuk. A fehérborral és a borecettel vízben feltesszük főni. Enyhén megsózzuk, hozzáadjuk az egész borsot. Ha felforrt, a keletkezett habot leszedjük. Ezután lassú tűzön 4-5 órán keresztül főzzük. A húst a csontról leszedjük, majd kihűtjük és felszeleteljük. A kocsonya levét átszűrjük. Nagy puding vagy őzgerincformát megtöltünk a lével, majd apróra tört jégre vagy mélyhűtőbe helyezzük, és 3-4 milliméteres réteget a formába dermesztünk. A még mindig folyós levet a formából kiöntjük. A megdermedt rétegre meghámozott citromkarikákat és a felszeletelt húsokat tesszük, megszórjuk apróra vágott kaporral, majd a kocsonyalevet ráöntve, hűtőszekrénybe tesszük, megdermesztjük. Fogyaszthatjuk majonézzel vagy citrommal.

Kímélő kocsonya csülökkel

Hozzávalók:
2000 g kocsonyahús (csülök, köröm, farok, fej, bőrke, fül), 500 g felső pulykacomb, 100 g vöröshagyma, 30 g fokhagyma, 1000 g petrezselyemgyökér, paprika, 1 db cseresznyepaprika, 2 g egész bors, 20 g só

a kocsonyahúst megtisztítjuk, gondosan megmossuk, kisebb darabokra vágjuk, majd annyi hideg vízben, amennyi ellepi, feltesszük főni. Hozzáadjuk a megtisztított vöröshagymát és fokhagymát, valamint a petrezselyemgyökeret, és enyhén megsózzuk. Az egész borsot és a cseresznyepaprikát teatojásba vagy tüllzacskóba helyezve tesszük a készítményhez. Lassú forralással addig főzzük, amíg a hús a csontokról könnyen le nem válik. A tűzről levéve, a levet kihűtjük, tetejéről a zsírt eltávolítjuk. A csontokról leszedett húst és a zöldségeket a tányérok aljára helyezzük, és a még langyos levet a tányérokban egyenletesen elosztva  rászűrjük a húsra. Kihűtjük, majd jégszekrénybe téve, megdermesztjük.

Kocsonya erdélyi módra

Hozzávalók:
2 db nagy csülök, 100 g sárgarépa, 10 g petrezselyemgyökér, 100 g vöröshagyma, 10 g fokhagyma, 1 g egész bors, 20 g zselatin, 2 db keményre főzött tojás, 50 g ecetes torma, 50 g esetes uborka, 20 g só, 1 db tojásfehérje

A megtisztított és megmosott húsokat hideg vízben feltesszük főni. Hozzáadjuk a zöldséget, a vöröshagymát, a fokhagymát, az egész borsot, enyhén megsózzuk. Lassú forralással addig főzzük, amíg a hús a csontról le nem válik. A tűzről levéve, kihűtjük. A csontról lefejtett húst nagyobb darabokra vágjuk, tányérba rakjuk a zöldségekkel együtt. Tojáskarikákkal, ecetes- uborka- csíkokkal díszítjük. A zselatint felolvasztjuk, a felforralt kocsonyaléhez adjuk. A tojásfehérjét kevés vízzel folyós habbá verjük, és vékony sugárban a forrásban lévő léhez keverjük. A tűzről levéve, kissé kihűtve, a levet szűrőruhán keresztül a tányérban levő húsra szűrjük. Kihűtjük, jégszekrényben dermesztjük. Tálaláskor esetes tormát vagy citromlevet adhatunk hozzá.

Magyaros kocsonya

Hozzávalók:
2000 g kocsonyahús (csülök, fül, fej, köröm, bőrke) 500 g sertéslapocka, 10 g fokhagyma, 100 g vöröshagyma, 20 g só, 1 g törött bors, 5 g fűszerpaprika, 1 db cseresznyepaprika, 50 g citrom

A megtisztított és alaposan megmosott húsokat hideg vízben feltesszük főni. Enyhén megsózzuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, karikára vágjuk, a fokhagymát péppé zúzzuk, és hozzáadjuk a húsokhoz, majd megszórjuk a törött borssal és a fűszerpaprikával. Lassú forralással addig főzzük, amíg a hús a csontról könnyen le nem válik. A tűzről levesszük, kissé kihűtjük, majd a főzőléből kivéve, a csontokról a húst leszedjük, aztán darabokra vágjuk, majd tányérokba helyezzük. A kocsonya levét szűrőruhán keresztül lassan rászűrjük a tányérokban elhelyezett húsra, aztán kihűtjük, és jégszekrényben megdermesztjük. Tálaláskor a citrom kifacsart levét adjuk hozzá.

Magyaros ördögsaláta csülökkel

Hozzávalók:
50 dkg káposztasaláta, 15 dkg kockára vágott főtt füstölt csülök, 1dl olaj, 2 tojás sárgája, 1 dl száraz vörösbor, 1 mokkáskanál mustár, 2-3 kávéskanál darált cseresznye-paprika, 1-2 kávéskanál félcsípős paprikaőrlemény, 1 citrom leve, 1 mokkáskanál hagymakrém, késhegynyi bors.

Egy nappal korábban a hagyományos édes-ecetes módon elkészítjük a káposztasalátát. A tojássárgájához cseppenként adjuk kevergetés közben az olajat, s ha már jól eldolgoztuk, csak akkor adjuk hozzá a többi fűszert és a húst. Az így elkészült mártást ugyancsak egy napig érleljük. Csak közvetlenül tálalás előtt keverjük össze igen alaposan a hűtőből kivett, s szobahőmérsékletű káposztasalátával.

Majonézes kocsonya csülökkel

Hozzávalók:
2 db mellső csülök, 500 g sertéslapocka, 100 g sárgarépa, 100 g petrezselyemgyökér, 50 g vöröshagyma, 5 g egész bors, 20 g só, 10 g fokhagyma. A majonézmártáshoz: 1 db tojássárgája, 5 dl olaj, 20 g mustár, 15 g porcukor, porcukor, 50 g citrom, 1 dl tejszín, 20 g zselatin, majonéz. A díszítéshez: 2 db keményre főzött tojás, 100 g ecetes uborka

A megtisztított és megmosott húsokat hideg vízben feltesszük főni. Hozzáadjuk a megtisztított zöldséget, a vöröshagymát, a fokhagymát, az egész borsot. Lassú forralással addig főzzük, amíg a hús le nem válik a csontról. A tűzről levesszük, kihűtjük, majd a csülköt a léből kivéve, kicsontozzuk és feldaraboljuk a főtt lapockával együtt. A tojássárgáját elkeverjük a mustárral és kevés citromlével. Ezután először cseppenként, majd vékony sugárban habverővel, erős keverés közben hozzáadjuk az olajt. A zselatint, kevés kocsonyalé hozzáadásával, felolvasztjuk, majd kihűtés után a kész majonézhez adjuk. A mártást ízesítjük porcukorral, citromlével és a tejszínnel. A kész mártáshoz hozzákeverjük a darabolt húsokat. Puding- vagy őzgerincformát kapros kocsonyánál leírtak szerint kibélelünk a kocsonya levével, és beletöltjük a majonézzel elkevert húst. Tetejére levet öntünk, majd jégszekrénybe téve, kifagyasztjuk. Tálalásra megegyezik a kapros kocsonyánál leírtakkal.


Rakott csülkös

Hozzávalók:
1 db mellső csülök, 250 g szalonna, 400 g sertéslapocka, 50 g vöröshagyma, 10 g fokhagyma, 5 g törött fehér bors, 5 g mustármag, 20 g porcukor, 20 g zselatin, 30 g pirospaprika, só

A kicsontozott csülköt bőrével és a lapockával együtt annyi sós vízben, amennyi ellepi, félpuhára főzzük. Lecsurgatjuk, majd a szalonnával együtt vékony, kicsi kockákra vagdaljuk. Az összes fűszert és a finomra vágott vörös- és fokhagymát belekeverjük fél deciliternyi átszűrt húslébe, majd a kockázott hússal és a szalonnával addig keverjük, amíg a massza fel nem vette a fűszeres levet. Szorosan a présbe nyomkodjuk, és a készüléket lezárjuk. Sós vízben, amennyi éppen ellepi, bő másfél órán keresztül lassan főzzük, de nem szabad forrnia, éppen csak gyöngyözzön. Ezután a készüléket a vízből kiemeljük, és hagyjuk, hogy kihűljön. Ezután a formából a vágódeszkára borítjuk.

Serpenyős hideg csülök

Hozzávalók:
1 db kisebb csülök, 500 g burgonya, 50 g vöröshagyma, 20 g fűszerpaprika, 0,5 dl olaj, 10 g fokhagyma, 1 db babérlevél, 5 g egész bors, 20 g só

A megtisztított és megmosott csülköt sós hideg vízben az egész borssal és a babérlevéllel  feltesszük főni. Serpenyőben felforrósítjuk az olajat, megfonnyasztjuk benne a megtisztított és finomra vágott vöröshagymát és a péppé zúzott fokhagymát, majd a tűzről levéve, elkeverjük benne a fűszerpaprikát. Vízzel felengedjük és összeforraljuk. A hagymás olajat a csülök főzőlevéhez keverjük, s a húst puhára főzzük. Amíg a csülök fő, a burgonyát meghámozzuk, hasábokra vágjuk. A megfőtt csülköt kicsontozzuk, a zsírosabb részeket eltávolítjuk, majd a húst vékony csíkokra vágjuk, aztán visszatesszük a lébe. Hozzáadjuk a burgonyát, majd addig főzzük, amíg az is meg nem puhul. Amikor kész, kihűtjük, a zsírt a tetejéről eltávolítjuk, majd hűtőben tovább hűtjük.

Csülökbomba

Hozzávalók:

1 db hátsó füstölt csülök, 20 g zselatin, 3 dl tejszín. A díszítéshez: 3 db főtt tojás, salátalevél, olajbogyó, piros színű zöldpaprika, petrezselyemzöld

A csülköt egy éjszaka hideg vízben áztatjuk, másnap kuktában 45 percig főzzük. A főzőléből kivéve kissé hűlni hagyjuk, majd lebőrözzük és kicsontozzuk. A csülökhúst kétszer megdaráljuk, és előkészítjük a többi alapanyagot. Egy deci vízben elkeverjük a zselatint, 3-4 percig kevergetve főzzük, majd langyosra hűtjük. A kemény habbá vert tejszínhez hozzáadjuk a feloldott zselatint, majd a darált sonkával alaposan összekeverjük. A tejszínes húst magas falú formába töltjük, és másnapig hűtőben dermesztjük. Tálalás előtt a formát meleg vízbe állítjuk, majd a bombát a tálalótálra borítjuk. Salátalével és tojásgerezdekkel körberakjuk, olajbogyóval, paprikaszeletekkel, petrezselyemzölddel díszítjük.

Sült csülök dán módra, uborkamártással

Hozzávalók:

1 db hátsó csülök, 2 db babérlevél, 2 g egész bors, 1 dl fehérbor, 20 g só. Az uborkamártáshoz: 50 g vaj, 50 g liszt, 4 dl tej, 1 dl tejföl, 150 g ecetes uborka, 2 cl tárkonyos ecet, 10 g só, 1 g törött fehér bors

Az előkészített-megtisztított és megmosott-csülök bőrös felületét 1×1 centiméteres kockákra bevagdossuk, majd annyi hideg vízben, amennyi éppen ellepi, feltesszük főni. Hozzáadjuk az egész borsot, a babérlevelet, és enyhén megsózzuk. Lassú forralás mellett addig főzzük, amíg a hús könnyen el nem távolítható a csontról. A kicsontozott húst tűzálló tálra helyezzük, aláöntjük a fehérbort, és előmelegített, forró sütőben-időnként meglocsolva- ropogósra sütjük. Amikor elkészült, a húst a sütőből kivesszük, majd kihűtjük, aztán éles késsel vékony szeletekre vágjuk. Amíg a hús hűl, elkészítjük az uborkamártást. A vajat megolvasztjuk, hozzáadjuk a lisztet, majd fehér habzásig hevítjük. A tejjel felengedjük, aztán kiforraljuk. A tűzről levéve kihűtjük, majd belekeverjük az apró kockára vágott ecetes uborkát, ízesítjük a sóval a törött fehér borssal, a tárkonyecettel, és elkeverjük a tejföllel. A kész mártást a hűtőbe tesszük, és tálalásig hidegen tartjuk. A felszeletelt csülökhúst tálra rendezzük. Tálaláskor salátával és paradicsommal díszítjük. A mártást külön edényben adjuk.


Temesi rakott csülkös

Hozzávalók:
2 db mellső csülök, 500 g zsírszalonna, 800 g sertéslapocka, 50 g vöröshagyma, 10 g fokhagyma, 5 g törött fehér bors, 5 g őrölt mustármag, 30 g só, 10 g fűszerpaprika

A megtisztított és megmosott csülköket enyhén sózott hideg vízben feltesszük főni. Amikor félpuhára főttek, hozzáadjuk az előkészített sertéslapockát, és együtt addig főzzük, amíg a csülökhús a csontról le nem válik. A tűzről levéve kihűtjük, majd a húsokat 1×1 cm-es kockákra vágjuk. Amíg a húsok főnek, a megtisztított vöröshagymát lereszeljük, a fokhagymát péppé zúzzuk, a szalonnát kockára vágjuk. Amikor a húsok megfőttek, a fűszereket, a hagymákat elkeverjük 0,5 dl lével, hozzáadjuk a kockára vágott szalonnát és húst, és összekeverjük. Aztán az anyagokat egyik végén elkötött marha- vagy sertés-vastagbélbe töltjük – ügyelve a megfelelő keménységre –, majd a másik végét is elkötve, a főzőlébe helyezzük, aztán kb. 1 órán át abáljuk. Az abálás után a készítményt kivesszük a főzőléből, szikkasztjuk kissé, aztán enyhén megfüstöljük. Tálaláskor vékony szeleteket vágunk, tálra rendezzük, és díszítjük. Ízlés szerint savanyúságot adhatunk mellé.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése