ÖTLETEK

A konyha

Ahol nagy-nagy ügyességre és sok ötletre van szüksége, a háziasszonynak, hogy a naponta előforduló problémákkal megbirkózzon.







A FŐZÉS

 Hogyan segíthetűnk ha elsóztuk az ételt?

-Nyers tojásfehérje habját keverjünk a túl sózott levesbe,     s ha megkocsonyásodott,emeljük ki.A tojásfehérje a fölösleges sót magába szívja.

-Rántott vagy habart levesekbe nyers krumplit reszelünk ás ezzel felforraljuk, majd sok petrezselymet, zellerlevelet, vágunk bele.

-Nem csak leves, bármely étel, pl a pörkölt, sózását is mérsékelhetjük fél késhegynyi szódabikarbónával.



Ha valami túl édesre sikerült?

- Hozzá keverünk az ételhez egy kávéskanál citromlevet vagy almaecetet.

Ez nem csak a cukrot köti le, de az étel ízét is teljesebbé teszi.

 Ha az étel ízét szeretnénk kihangsúlyozni?

- Édes ételek jobb ízűek lesznek, ha csipetnyi sót teszünk hozzá. Sós ételekhez és mártásokhoz viszont egy csipet cukrot adjunk.

-Amelyik ételbe ecetet teszünk, legyen az hús, főzelék, saláta vagy mártás, abba egy kevés cukrot is tegyünk,  de csak módjával: sem az ecet, sem a cukor ízének érződnie nem szabad.-Rántással nem csak sűrítjük, hanem ízesítjük is az ételeket. A lisztet mindig a már meleg zsiradékba tegyük, és az étel jellege szerint  világosra vagy barnára pirítsuk. Barnább rántást készítsünk a hüvelyeseknek, a káposztának, vagy  a savanyú tojásnak is;világosabb rántást adjunk a zöldbab főzeléknek, a mártásoknak. A kész rántáshoz adjuk a megfelelő ízesítőket : petrezselyem, köménymag,hagyma, majoránna, fokhagyma, pirospaprika.



Ha a mártás túl híg lett?

-Egy kávéskanál lisztet egy csésze hideg vízben simára keverünk, majd állandó keverésközben bele csurgatjuk a mártásba. Felfőzzük, így kapjuk meg a kívánt sűrűséget.



Ha sűrű a mártás?

- Húslevessel, tejjel, tejszínnel vagy más folyadékkal hígítjuk, aszerint, hogy milyen mártást csináltunk.



Ha a mártás túl világosra sikerült?-Még egy kevés rántást készítünk, a lisztet kissé barnábra pirítjuk, és hozzá keverjük a világos mártáshoz. (Vigyázzunk nehogy sűrű legyen!)

- Kevés  cukrot pirítunk és hozzá keverjük a mártáshoz.

-Segíthet néhány csepp barna szósz alapanyag .

-Néhány csepp szójamártást is felhasználhatunk színezésre. Ez az eredeti ízt hangsúlyozhatja.



Ha le ég az étel?

- A fazék vagy lábas tartalmát óvatosan átöntjük másik edénybe. Vigyázat! A leégett aljból semmi sem kerüljön át! (Ez csak kevéssé leéget ételnél segít.)

- Ha az egészben sütött hús lesül, azonnal tegyük át másik edénybe, öltsük rá a zsírt de a lesült részt ne kaparjuk fel. Adjunk hozzá 2-3 darabka felvágott vöröshagymát, vagy száraz kenyérhéjat. Mind kettő magába szívja az égett szagot.

- A lesült étel kellemetlen ízét következőképpen vehetjük el: tegyük az ételt  tiszta lábasba. Pirítsunk 1-2 szelet kenyeret. Óvatosan fektessük a párolgó étel fölé, és ruhával fedjük be.

- Az égett zsírt is meg javíthatjuk, ha 1 kg zsírhoz 3 dl vizet öntünk, és addig forraljuk, amíg a víz elpárolog.  Mielőtt a víz végképp elpárologna, egy fej vöröshagymát teszünk a zsírba, majd 10 perc múlva kiszedjük. Ha az éget szag még mindig érződik, Újból hagymát teszünk a zsírba. Ezután már ismét fehér és jóízű lesz.



Ha túl zsíros lett az étel?

- Hűtsük ki az ételt, és a hideg ételről szedjük le a megfagyott zsiradékot.
- Gyorsabban távolítható el a felesleges zsír, ha salátaleveleket teszünk az edénybe. De rögtön vegyük is ki  az ételből, mert a zsír azonnal rárakódik a levelekre.
- Ugyan így járunk el a jégkockákkal. Ennek a módszernek a titka szintén a gyorsaság. 

- Nagyon zsíros,  berántott mártást  csipetnyi szódabikarbónával meg javíthatunk.

- Erőlevest tálalás előtt teljesen zsírtalanítani kell. Ha elkészül 10-15 percig pihentessük, majd a leves tetején végighúzott papírszalvétával minden zsír cseppet felitatunk. Diétások levesét is hasonlóképpen zsírtalaníthatjuk.

- Zsíros kocsonyalét leszűrjük, teljesen kihűtjük. A zsír a lé tetején megdermed, és egy lapátkanállal leemelhetjük. Ugyan így zsírtalaníthatjuk a füstölt hús vagy csülök főzőlevét is.



Hogyan sül meg gyorsabban az egész burgonya?

- A hámozatlan burgonyát tíz percig sós vízben előfőzzük és utána tűzálló tálban, előmelegített, forró sütőbe tesszük.

- Ha egy alumínium szeget szúrunk a burgonyába, mintegy 15 perccel megrövidül a sütési idő.

- A burgonyából, mindkét végén, egy-egy szeletkét levágunk, így meg rövidíthetjük a sütési időt. 





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése