VEGYES HÚSOS ÉTELEK

Ropogós bundájú csirkecombok
 
Hozzávalók:
12 alsó comb (egyenként 12 dekásak)
12 dkg kukoricapehely
1 duci fokhagymagerezd
15 deka joghurt
só és frissen őrölt bors
1 ½ evőkanál olívaolaj
 
Bemelegítem a sütőt 200 fokra (gázsütőnél 6-os fokozat), és amíg melegszik, megmosom, szárazra törlöm, majd megfosztom bőrüktől a  csirkecombokat, hogy jobban tapadjon rájuk a kukoricapelyhes panír.
A kukoricapelyhet nagyon finomra őrlöm egy tisztára mosott kávédarálóban – vagy előkapom a mozsaram és abban töröm meg -, aztán beleszórom egy levesestányérba. Meghámozom a fokhagymagerezdet és előveszek még egy levesestányért. Ebbe öntöm a joghurtot, majd a kézi reszelő apró lyukú oldalán belereszelem a megpucolt fokhagymagerezdet. Indulhat a panírozás.
A csirkecombokat megsózom, megborsozom, és miután alaposan beleforgattam a fokhagymás joghurtba átköltöztetem őket a kukoricapelyhes tálba. Jól belenyomkodom minden oldalukat a pehelymorzsába, hogy egyenletesen rájuk tapadjon a bunda.
Ha végeztem a panírozással, előveszek egy nagy tepsit. Kibélelem sütőpapírral, és a bundázott combokat egymás mellé fektetem rajta. Az a jó, ha minél távolabb kerülnek egymástól, mert ahol érintkeznek, nem lesz annyira ropogós a bundájuk.
Ezután a bepanírozott csirkecombokat egyenletesen megfröcskölöm a virágspriccelőmbe belekanalazott olívaolajjal.
A kukoricapehelybe panírozott csirkecombok kb. 35 perc alatt sülnek aranybarnára a meleg sütőben. Ha a beléjük szúrt tű nyomán áttetsző, színtelen lé csurran ki belőlük, készen vannak.


Citromos sertésragu füstölt tarjás kelbimbóval
 
Hozzávalók:
80 deka sertéscomb
só és frissen őrölt bors
1 citrom
1 deci 12%-os zsírtartalmú tejföl
1/2 deci tejszín
2 deci 1,5 %-os zsírtartalmú tej
1 csapott evőkanál étkezési keményítő (1 deka)
4-5 friss rozmaringág
2 evőkanál olívaolaj
 A kelbimbóhoz:
45 deka mélyhűtött, felengedett kelbimbó

15 deka főtt, füstölt tarja
frissen őrölt bors
 
Bemelegítem a sütőt 200 fokra (gázsütőnél a 6-os fokozat), mert itt pirítom majd meg a kelbimbóhoz a tarját, hogy még jobb ízű legyen, aztán sütőpapírral kibélelek egy tepsit.
Amíg a sütő melegszik, előkészítek mindent, amit csak lehet. A megmosott, szárazra törölt sertéscombot 2*2 centis kockákra vágom, majd a kockákat megsózom, megborsozom, és félreteszem.
Egy pohárkába belereszelem a megmosott citrom illatos héját, aztán ujjaimon átszűrve ráfacsarom a levét, és a kettőt jól összekeverem. Következik a hús mártásalapja. Ehhez kézi habverővel összedolgozom egy kisebb tálban a tejfölt, a tejszínt, a tejet meg az étkezési keményítőt. Utána apróra vágom a rozmaringot, a felengedett kelbimbó szemeket elfelezem, és félujjnyi csíkokra metélem a füstölt tarját.
Ezután vizet engedek egy nagy fazékba a kelbimbónak, szórok bele sót, és felforralom. Amíg melegszik a víz, szétterítem a tarjacsíkokat a sütőpapíros tepsin, és betolom őket 7-8 percre a forró sütőbe, hogy szép színt kapjanak.
Amikor lobogni kezd a főzővíz, beledobom a félbevágott kelbimbót, és lefedve pár perc alatt puhára főzöm. Mire elkészül, a füstölt tarja is megpirul a sütőben. Gyorsan összekeverem kettőjüket egy csinos sütőtálban, megborsozom, majd kikapcsolom a sütőt, és a tálat lefedem alufóliával. A langyosodó sütőbe beteszem a füstölt tarjás kelbimbót, hogy ne hűljön ki azalatt, amíg elkészítem a citromos sertésragut.
Ennek pedig a következő a menete: felhevítem az olívaolajat egy 28 centi átmérőjű teflonserpenyőben, kevergetve megsütöm rajta a megsózott, megborsozott sertéscomb kockákat, majd szűrőlapáttal kiszedem, és félreteszem őket.
Jöhet a mártás! A serpenyőbe öntöm a citromhéjjal kevert citromlevet, kicsit felmelegítem, majd hozzáadom az étkezési keményítős – tejfölös – tejszínes - tejes mártásalapot. Ezután mérsékelt tűzön kevergetve 1-2 perc alatt besűrítem az egészet, és miután megsóztam, megborsoztam, rászórom az apróra vágott rozmaring java részét.
És innen már csak pár méter a célegyenes. Visszafordítom az átsült húskockákat a serpenyőbe, és tempósan összemelegítem a citromos-rozmaringos ragut. Nem szabad hosszasan forralni, mert akkor a keményítő elkezd lebomlani, és egyre hígabb lesz a mártás.
Tálalásnál kiemelem a langyos sütőből a meleg kelbimbót,  és teszek belőle egy-egy adagot a tányérokra. A zöldség mellé igazságos elosztásban odakanalazom a citromos sertésragut, és végül megszórom a húst a félretett, apróra vágott rozmaringgal.
4 adag lesz belőle.

Almás-savanyú káposztás pulykaragu
 
Hozzávalók:
25 deka pulykamellfilé
tengeri só és frissen őrölt bors
háromnegyed evőkanál olaj
1 fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
1 teáskanál pirospaprika
25 deka savanyú káposzta
1 alma
2 babérlevél
fél teáskanál őrölt kömény
1-1, 5 deci szénsavmentes ásványvíz

A megmosott, szárazra törölt pulykamellfilét 2 centis kockákra vágjuk, és sózzuk, borsozzuk. Közepes méretű, mély teflonserpenyőt kikenünk olajjal, kevergetve átsütjük benne a húskockákat, majd szűrőlapáttal kiszedjük. A hagymát apróra vágjuk, a fokhagymát finomra zúzzuk, és beleöntünk fél evőkanál olajat. Ezen üvegesre pároljuk a hagymát - kanalazhatunk hozzá kevés ásványvizet -, aztán hozzákeverjük a fokhagymát, és amikor megérezzük az illatát, lehúzzuk a tűzről. Pirospaprikával ízesítjük" beleforgatjuk a káposztát, és a centis szeletre vágott héjas almát is hozzá keverjük. Babérlevéllel, köménnyel fűszerezzük, öntünk hozzá ásványvizet, és közepes Iángon, lefedve puhára pároljuk. Végül beleforgatjuk a pulykakockákat, és a húsfalatokat átmelegítjük az almás káposztában.
Két nagy adag lesz belőle
(Almás káposztás pulykaragu az angyalok konyhájából néven is szerepelt a NŐK LAPJÁBAN 2003/46)
 
 
 
Ázsiai mogyorós rostélyos

 
Hozzávalók:

kb. 1 kiló brokkoli (megtisztítva 70 deka)
15 deka sárgarépa
50 deka rostélyos
3 evőkanál szójaszósz
1 evőkanál méz (2 deka)
2 evőkanál száraz fehérbor
1 csapott evőkanál étkezési keményítő (1 deka)
2 fokhagymagerezd
1 tízcentis, friss gyömbérdarab
1/2 friss chilipaprika
10 deka friss szójacsíra vagy 1 kis doboz, lecsöpögtetett szójacsírakonzerv
1/2 deci olaj
1 deci meleg víz
4 deka sós mogyoró
 
Vizet engedek egy nagy fazékba, szórok bele sót, és felforralom. Miközben melegszik a víz, haladok tovább.
A megmosott brokkolit falatnyi rózsákra darabolom, amelyekről levágom a vastagabb szárrészeket. Körömkefével alaposan megcsutakolom a sárgarépát, majd 1/2 centis karikákra vágom. A hús következik: A megmosott, szárazra törölt rostélyost széltében kettévágom, hogy vékonyabb legyen, és mindkét darabot kb. 3*1 centis csíkokra metélem.
Ezután elkészítem a húshoz a pácot: Előveszek egy tálkát, és kézi habverővel összedolgozom benne a szójaszószt a mézzel, a borral meg a keményítővel. A húscsíkokat alaposan beleforgatom, és legalább 8-10 percig hagyom állni benne.
Amíg a rostélyos falatok a pácban fürdőznek, roppanósan puhára főzöm az előkészített zöldségeket a mostanra már lobogva forró, enyhén sós vízben. Először a répát teszem a fazékba, majd 2 perc múlva a brokkolit. Miután a brokkoli már főtt 3 percet, a répa 5-öt, leszűröm őket, hideg vizet engedek rájuk, és papírtörlőn szétterítve félreteszem mindkettőt.
Mialatt a főtt zöldségek leszáradnak, előkészítem a fokhagymát, a gyömbért, a chilipaprikát és a szójacsírát. Vagyis megtisztítom és finomra vágom a fokhagymát, aztán krumplihámozóval meghámozom a gyömbért, és lereszelem a kézi reszelő apró lyukú oldalán. Kimagozom és apróra vágom a chilipaprikát, majd átöblítem a szójacsírát, illetve, ha konzervet használok, azt előtte le is szűröm.
Indulhat a sütés! A wokba beleöntök a 1/2 deci olajból 2 evőkanálnyit, és erős lángon megforrósítom. Ekkor a páclével együtt beleteszem a vékony húscsíkokat, és buzgón kevergetve 3-5 perc alatt megsütöm őket. Ezután szűrőlapáttal kiszedem, és félrerakom a húst.
Most megint olaj kerül  wokba, azaz beleöntöm, ami megmaradt a 1/2 deciből. Felhevítem és rádobom a zúzott fokhagymát, a reszelt gyömbért meg az apróra vágott chilipaprikát. Pár pillanat múlva, amikor megérzem a fenséges illatukat, hozzájuk adom a főtt brokkolit és a répát is. Már csurgatom is hozzá a meleg vizet, és kevergetve 1-2 perc alatt átmelegítem a zöldségeket.
Végül visszateszem a wokba a megsütött húscsíkokat, beleszórom a szójacsírát, és miután a mozsárban durvára törtem a sós mogyorót, azt is ráhintem. 1-2 perc alatt kevergetve készre párolom az egészet, és tálalok. Ha nem lenne elég, kevés szójaszósszal billentem helyre a hiányt.
4 adag lesz belőle.

Fokhagymás krémsajttal töltött csirkemell füstölt sajtos kukoricapürével

 
Hozzávalók:
A csirkemellhez:
60 deka csirkemellfilé

frissen őrölt bors
2 duci fokhagymagerezd
10 deka tejszínes krémsajt
1 púpos evőkanál morzsolt oregano
1 evőkanál olívaolaj
A kukoricapüréhez:
3/4 evőkanál vaj (1 és fél deka)
2 doboz 34 dekás kukoricakonzerv
3 deci 1,5%-os tej
só és frissen őrölt bors
frissen reszelt szerecsendió
Mielőtt nekikezdenék, bemelegítem a sütőt 200 fokra(gázsütőn 6-os fokozat), és vízbe áztatok néhány fogpiszkálót a csirketekercsek rögzítéséhez. Ezután kettévágom a megmosott, szárazra törölt csirkemell filét, majd a két hosszúkás húsdarabot széltében megfelezem. Így 4 szeletet kapok. Ezeket jól kiklopfolom, és megsózva, megborsozva magam elé fektetem úgy, hogy mindegyiknek a rövidebb oldala nézzen felém. A töltelék következik. Megpucolom a fokhagymagerezdeket, a kézi reszelő apró lyukú oldalán belereszelem őket a krémsajtba, és hozzákeverem a morzsolt oreganot.
A tölteléket igazságosan elosztom a vékonyra lapított csirkeszeletek alján egy-egy kupacba és mintha apró rétesek lennének, szorosan felcsavarom őket. A tekercseket egy-két lecsöpögtetett, beáztatott fogpiszkálóval rögzítem, és előveszem a 24 centi átmérőjű, 6 centi mély teflonserpenyőmet. Felhevítem benne az olívaolajat, és ha már jó forró, 1-2 perc alatt pirosas barnásra kapatom rajta a csirketekercsek felületét. Ilyenkor az a legegyszerűbb, ha két evőkanállal vagy egy széles szűrőlapáttal forgatom őket, mert akkor tuti, hogy nem nyílnak szét, viszont körös-körül szépen megpirulnak. Végül átemelem mindet egy tányérra, és a serpenyőben maradt olajjal kikenem egy 20x30 centis sütőtál alját.
A kiolajozott sütőtálba egymás mellé rakosgatom a csirketekercseket, és köréjük kanalazok néhány evőkanál vizet is. A tálat lefedem alufóliával, és betolom a meleg sütőbe. A csirketekercsek kb. 30 perc alatt megsülnek, de érdemes róluk az utolsó 5-10 percben levenni az alufóliát, hogy még szebb legyen a színük. Eközben elkészítem a füstölt sajtos kukoricapürét.
Azzal indítok, hogy ugyanabban a teflonserpenyőben, amelyben néhány perccel korábban a csirketekercsek felszínét pirítottam, most takaréklángon megolvasztom a vajat. Ha már folyós, hozzákeverem a lecsöpögtetett kukoricát, és kevergetve átpárolom benne. Nem kell hosszasan főzetni, mert a konzervkukorica már gyárilag is elég puha. A meleg, vajas kukoricát óvatosan átkanalazom a turmixgépbe, hozzáöntöm a tejet és ráreszelem a füstölt sajtot. Ezután simára pépesítem, ha szükséges, leállítom közben egyszer-egyszer a gépet, és, hogy segítsek a turmix késeinek, fakanállal felkeverem a pépesedő kukoricát, aztán a nap sárga, krémszerű pürét visszaöntöm a serpenyőbe. Teszek hozzá sót és borsot, reszelek bele szerecsendiót, és takaréklángon 3-4 perc alatt kevergetve összerotyogtatom. Tálaláskor minden tányérra kiszedek egy-egy fokhagymás csirketekercset, mellé jó kupacnyi kukoricapürét kanalazok, teszek rá petrezselymet is.

Gombás csirke diós rizzsel


Hozzávalók:
A csirkéhez:
5 deka szárított erdei gomba
2 kisebb csirkemell filé
só és frissen őrölt bors
40 deka friss gomba (pl. barna csiperke)
1 duci gerezd fokhagyma
20 deka lila hagyma
1 csokor petrezselyem
4 kávéskanál olívaolaj
4 evőkanál száraz fehérbor
A diós rizshez:
5 deka dióbél
1 evőkanál olívaolaj
½ fej vöröshagyma (6 deka)
20 deka rizs
kb. 3 ½ deci víz
só és frissen őrölt bors
 
a tálaláshoz 1 csokor petrezselyem
 
A szárított gombát beleszórom egy tálba, és annyi lobogó forró vizet öntök rá, hogy jó 5 centivel ellepje. 30 perc múlva, amikor már eléggé megszívta magát, leszűröm, és vékony csíkokra felvágva félreteszem. A gomba áztató levét nem öntöm ki, mert azzal főzöm majd a rizst.
Jöhet a többi hozzávaló előkészítése. A csirkemell filéket kettévágom, majd a négy húsdarabot megsózom és megborsozom. A friss gombát megtisztítom, aztán ugyanolyan vékonyra szeletelem, mint a szárítottat. A kétféle gombát összekeverem egy tálban. A hagymák következnek: megpucolom a fokhagymát meg a lila hagymát és az előbbit a kézi reszelő apró lyukú oldalán a gombakeverékhez reszelem, az utóbbit pedig vékonyan felkarikázom és a kezem ügyébe készítem. A rizsbe szánt fél hagymával csak annyi a teendőm, hogy apróra vágom.  
A hagymák után elbánok a gombakeverékbe kerülő, és a tálaláshoz szükséges összesen 2 csokor petrezselyemmel is. Az illatos leveleket apróra vágom, az egyik felét a fokhagymás gombához keverem, a másik felét pedig parkolópályára állítom a vacsorafőzés végéig. Végül megsózom, megborsozom a fokhagymás-petrezselymes gombakevercset, és néhány perc alatt kevergetve megpirítom a diót is egy száraz serpenyőben.
Ezzel túlestem a munka nehezén, következik a csirkebatyuk kialakítása.  
Letépek 12 darab 30x30 centis alufólialapot, aztán négyet közülük félreteszek. A többit párosával egymásra fektetem, és elkenek rajtuk 1-1 kávéskanálnyi olívaolajat úgy, hogy a széleken maradjon pár centis olajozatlan perem. Az olajozott részeken igazságosan elosztom a lila hagyma-karikákat, majd ezekre ráhelyezek egy-egy csirkedarabot. A húsokat megpakolom a gombakeverék negyedével, és mindegyik adagot megöntözöm 1-1 evőkanálnyi fehérborral. Ezek után a gombás csirkéket levegősen betakarom 1-1 félretett alufólia lappal, és olyan tasakokat készítek belőlük, amelyekből nem szökhet ki a gőz. Ehhez az alsó, dupla alufólia lapok széleit visszahajtom a felső lapra, majd a visszahajtott peremeket még néhányszor áthajtogatom, hogy jó szorosan tartsanak.
Miután ezzel elkészültem a diós rizzsel foglalkozom. Pontosabban először azzal a 28 centi átmérőjű, 6 centi mély teflonserpenyővel, amelyben elkészítem. Sütőpapíron körberajzolom a felső peremét, aztán a körlapot kivágom, és félreteszem. A serpenyő műanyag nyelét beburkolom több rétegyni alufóliába – ez majd megvédi a sütőben az erős hőtől – és most már csakugyan a diós rizsre összpontosítok. 
Bemelegítem a sütőt 175 fokra (gázsütőn 4-es fokozat), és amíg melegszik, megmérem a szárított gomba félretett áztatólevét, és felöntöm annyi vízzel, hogy összesen 5 deci legyen. Ezután mozsárban durvára töröm a megpirított, kihűlt diót, aztán a serpenyőben 1 evőkanál olajon 2-3 perc alatt kevergetve puhára párolom az apróra vágott vöröshagymát. Hozzáadom a megmosott, átválogatott rizsszemeket, és sűrűn kevergetve pár percig pirítom. Amikor a rizsszemek már fényesek, hozzájuk forgatom a diódarabokat, és beleöntöm a serpenyőbe a kimért, erdei gomba illatú vizet. A diós-gombás rizst megsózom, megborsozom, és erős lángon felforralom.
Ahogy elkezd rotyogni, leveszem a tűzről, aztán gyorsan ráhelyezem a sütőpapírból kivágott körlapot. Mehet a meleg sütőbe, ahol kb. 10 perc alatt puhára párolódik. Ha a rizs elkészült, kiemelem a serpenyőt a sütőből, és gondosan letakarom néhány konyharuhával, hogy meleg maradjon.
Beállítom a sütőt 200 C-ra (gázsütőn 6-os fokozat), majd egy nagy sütőlemezen, vagy tepsin katonásan felsorakoztatom a csirkés tasakokat, amelyeknek tartalma 20 perc alatt megsül, miután  a sütő elérte a kívánt hőfokot.  
Tálaláskor két lehetőségem van. Vagy én bontom ki az alufóliabatyukból  az omlós csirkeszeleteket a puha gombakörettel, és tányérra téve, melléjük kanalazom a diós rizst, vagy egyenként szétosztom a csomagokat és mindenki maga bontja ki a sajátját. De akárhogy is történik, mindenképpen érdemes még azon melegében a csirkére szórni a maradék apróra vágott petrezselymet, hogy ezzel is fokozzuk az élvezetet.
4 adag lesz belőle.

Joghurtban sült csirkecombok sárgarépás galuskával
 
Javaslom - mint minden más esetben is, de itt különösen -, először mindenki olvassa át figyelmesen a receptet, és csak utána veselkedjen neki. Így majd kiderül, hogy mialatt a csirkecombok sülnek, bőven jut idő a galuskára. De az is praktikus megoldás, ha már előző nap bepácoljuk a combokat, és a hűtőben tartjuk őket. Így másnap estére annyi munkánk marad csak, hogy betoljuk a joghurtos combokat a sütőbe, és amíg ropogósra pirulnak, elkészítjük hozzájuk a köretet.
 
Hozzávalók: 
A joghurtos csirkecombokhoz:
4 csirkecomb (egyenként 20 dekásak)

20 deka joghurt
1 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál méz (2 deka)
1 zöldcitrom
1 evőkanál koriandermag
1 evőkanál currypor
1 kávéskanál őrölt kömény
1 késhegynyi cayenne bors  
A sárgarépás galuskához:
35 deka sárgarépa
15 deka finomliszt
5 deka teljes kiőrlésű liszt
1 kávéskanál só
frissen őrölt bors
frissen reszelt szerecsendió
2 tojás
1 duci fokhagymagerezd
 
a tálaláshoz esetleg 1 piros chilipaprika
  
Bemelegítem a sütőt 220 fokra (gázsütőnél a 7-es fokozat), és a galuska tésztájába kerülő répának felteszek forrni enyhén sós vizet egy fazékban. Amíg a sütő és a víz melegszik, megműtöm a csirkecombokat, majd összekeverem hozzájuk a joghurtos pácot.
A megmosott, szárazra törölt combokról lehúzom a bőrt, és néhány helyen éles késsel beirdalom a húst, hogy jobban beléhatolhasson a pác.
A páckészítés nagyon gyorsan megvan. Beleöntöm egy kis tálkába a joghurtot meg az olajat, hozzákanalazom a mézet, és kézi reszelőn belereszelern a megmosott zöldcitrom héját. Az ujjaimon átszűrve belecsöpögtetem a gyümölcs fanyar levét is, és előveszem a mozsaramat. Megtöröm benne a koriandermagot, amit elvegyítek a curryporral, az őrölt köménnyel és a cayenne borssal. Az így kapott fűszerkeveréket a joghurtos alaphoz szórom, és az egészet jól összedolgozom. Rendben, a fűszeres-joghurtos pác elkészült.
Visszatérek a csirkéhez. A csirkecombokat lerakom egymás mellé egy 20x30 centi méretű sütőtálba, rájuk öntöm a pácot, és rendesen bele is forgatom őket, hogy minden négyzetmilliméterüket érje az édes-csípős kevercs. Aztán ha már forró a sütő, lefedem a tálat alufóliával, és kb. 55 perc alatt megsütöm a joghurtos csirkecombokat úgy, hogy az utolsó 15 percben lekapom róluk a fóliát. így nemcsak átsülnek, hanem meg is pirulnak.
Amíg a csirke sül, elkészítem a sárgarépás galuskát. Ehhez körömkefével jól megcsutakolom a sárgarépákat, majd 1/2 centis karikákra vágom őket. Ezeket az időközben felforrt, lobogó vízben kb. 15 perc alatt megfőzöm. Amikor már a répa vajpuha, szűrővel kiemelem a fazékból, hideg vizet engedek rá, és papírtörlőn szétterítve félreteszem.
Ezután belenézek a fazékba. Ha a répa főzése során túl sok víz forrt volna el, akkor pótolom -mint a tésztafélékét általában, a galuskát is bő vízben érdemes kifőzni -, aztán a teletöltött fazék alatt takarékra csavarom a lángot, és békén hagyom, amíg elkészítem a galuskatésztát.
A kihűlt répát villával vagy krumplinyomóval pépesre töröm, és egy keverőtálba teszem.
Hozzáadom a kétféle lisztet meg a sót, bőven tekerek rá frissen őrölt borsot, és reszelek bele szerecsendiót. Beleütöm a tojásokat, majd megpucolom, és a kézi reszelő apró lyukú oldalán belereszelem a tálba a fokhagymagerezdet is. Így már minden együtt van a tésztához. Fakanállal alaposan összedolgozom, és ha túl lágy, 1-2 evőkanálnyi lisztet, ha pedig túl sűrű, 1-2 evőkanálnyi vizet teszek hozzá. Az a lényeg, hogy nokedli állagú, ruganyosan kemény, de még keverhető legyen.
Miután a sárgarépás galuska tésztája elkészült, ránézek az órára. Kiszámolom, hány perce van még a csirkének, és ennek alapján eldöntöm, mikor kell elkezdenem kifőzni a galuskát ahhoz, hogy egyszerre legyen kész a hússal. Úgy kalkulálok, hogy főzéssel, szűréssel, lecsepegtetéssel együtt cakk-pakk kb. 8 percet vesz igénybe a galuska-projekt.
Ha megvan a megoldás, az adott időben nekilátok. Ehhez maximumra csavarom a lángot a tűzhelyen hagyott víz alatt, és amikor felforr, nokedliszaggatón beleszaggatom a szép színű galuskákat. Miután a galuskák feljöttek a víz színére, várok 1-2 percet, majd leszűrőm őket, és rögtön a hideg vizes csap alá dugom valamennyit. Ez arra jó, hogy ne puhuljanak tovább. A galuskát derekasan lecsepegtetem, a megsült csirkét pedig időben kiveszem a sütőből.
Tálaláskor minden tányérra teszek egy-egy kupac sárgarépás galuskát, mellé csirkehúst, és az egészet bőven meglocsolom a joghurtos mártással. Aki bírja az erőset, megszórhatja kimagozott, apróra vágott chilipaprikával is.
4 adag lesz belőle.


Karcsúsított Sztroganov-csirke spagettivel

Hozzávalók:
45 deka csirkemell filé
só és frissen őrölt bors
25 deka gomba
1 csomag újhagyma
10 deka csemegeuborka
10 deka 12%-os zsírtartalmú tejföl
20 deka joghurt
2 púpos kávéskanál mustár (2 deka)
½ evőkanál vaj
2 evőkanál olívaolaj
10 deka mélyhűtött zöldborsó
½ deci víz
1 csokor petrezselyem

köretként 35 deka főtt spagetti

Előkészítek mindent, amit csak lehet. A megmosott, szárazra törölt csirkehúst 3x1 centis csíkokra vágom, megsózom és megborsozom és félreteszem. A gombát nedves ruhával alaposan áttörlöm, majd ½ centis szeletekre metélem. Az újhagymát megmosom, fehér részét vékonyan felkarikázom. Az uborkával sincs sok gondom – csak kihalászom az üvegből, lecsöpögtetem és ½ centis karikákra vágom.
Ha mindezzel megvagyok, összedobom a mártás alapját: egy tálkában összekeverem a tejfölt, a joghurttal, meg a mustárral. Ennyi, nem több.
Ezután előszedem a 24 centi átmérőjű, 6 centi mély teflonserpenyőmet, és gyengéd tűzön összeolvasztom benne a vajat 1 evőkanál olajjal. Amikor már egymásba kavarodtak, erősítek a lángon, és két adagban – fontos, hogy ne zsúfoljam tele a serpenyőt – kisütöm rajta a csirkecsíkokat. Az illatos falatokat szűrőlapáttal kiszedem és félreteszem.
A hússütést követően a serpenyőbe löttyintem a második kanál olívaolajat. Takaréklángon kevergetve üvegesre párolom rajta az újhagymakarikákat, majd hozzáforgatom a zöldborsót. A fagyos szemekre ráöntöm a vizet, kicsit meg is keverem az egészet, és lefedem a serpenyőt. 5 perc elteltével a félpuha zöldborsóhoz adom a gombaszeleteket, és újra lefedem a serpenyőt.
Nagyjából 10 perc párolás után mindkét zöldségféle tökéletesen megpuhul, tehát eljött az ideje, hogy a serpenyőbe zúdítsam a tejfölös-joghurtos-mustáros mártásalapot, és belekeverjem az uborkakarikákat, meg a félretett, megsült csirkecsíkokat.
Végül az egészet megsózom, megborsozom, és mérsékelt tűzön 2-3 perc alatt kevergetve összeforralom. Ha túl sűrűnek találom, fellazítom kevés vízzel, de a gomba rendszerint ereszt annyi levet, hogy nincs rá szükség.
Tálalás előtt a karcsúsított Sztroganov-csirkére ollózom a petrezselymet, és máris asztalhoz ülhetünk. Szerintem spagettivel a legjobb, és ebből 4 személyre összesen 35 dekát érdemes kifőzni, mialatt a hússal foglalkozunk.
4 adag lesz belőle.

Majoránnás májragu almás palacsintával
 
Hozzávalók:
A májraguhoz:
60 deka csirkemáj
5 deka vaj
1 púpos kávéskanál morzsolt majoránna
só és frissen őrölt bors
2 deci 12%-os zsírtartalmú tejföl 
Az almás palacsintához
5 deka vaj
25 deka alma
1 citrom
10 deka finomliszt
1 kávéskanál sütőpor
1 kávéskanál cukor (1/2 deka)
csipetnyi só
bőven frissen őrölt bors
1 deci 1,5%-os zsírtartalmú tej
1 tojás
 
a tálaláshoz esetleg 1 csokor petrezselyem
 
Belangyosítom a sütőt 50 fokra (gázsütőn az "épphogy fokozat"), hogy tálalásig itt tartsam majd melegen a kisütött almás palacsintákat. Ezután összeállítom a palacsintatésztát.
A vajat megolvasztom a mikróban, és félreteszem, hogy kihűljön. Amíg ez megtörténik, a megmosott almát héjastul egy tálkába reszelem, hozzáadom a megmosott citrom reszelt héját és egy kevés citromlevet is. Ekkor előveszek egy nagy tálat meg egy kancsót.
A tálban fakanállal összevegyítem a lisztet, a sütőport, a cukrot, a sót és a borsot, a kancsóban pedig kézi habverővel összekeverem a tejet, a tojást és a megolvasztott vaj felét. A kancsóból átöntöm a tejes – tojásos - vajas keveréket a lisztes tálba, és fakanállal jól összedolgozom a tésztát. Végül beleforgatom az almareszeléket is, és elkezdem megsütni a palacsintákat.
Ez a szokásos módon történik, kivéve két apróságot. Az egyik az, hogy a sütéshez nem olajat használok, hanem a maradék, felolvasztott vajat. A másik  pedig az, hogy nem merőkanálnyi, hanem evőkanálnyi adagokban sütöm ki a tésztát, azaz mini-palacsintákat gyártok.
Sütéskor tehát a 28 centi átmérőjű teflonserpenyőmet kikenem az olvasztott vajjal, felhevítem és belekanalazom a tésztát. Ezt követően alaposan szétnyomkodom a tésztapacát, hogy jó lapos legyen, majd melléje pöttyintem a következő kupacot úgy, hogy ne érintkezzenek egymással. Ha már a serpenyőbe adagoltam annyi palacsintát, amennyi kényelmesen belefér, mérsékelem a lángot, és oldalanként 2-3 perc alatt megsütöm őket. A kisült palacsintákat egymásra tornyozom, letakarom alufóliával, és berakom a langyos sütőbe, hogy ne hűljenek ki, amíg elkészítem a májragut.
Ehhez a megmosott, szárazra törölt csirkemájat felcsíkozom, majd takaréklángon megolvasztom hozzá a vajat ugyanabban a serpenyőben, amelyben a palacsintákat sütöttem. Ha a vaj már folyik, mérsékeltre csavarom a lángot, és a serpenyőbe dobom a májcsíkokat. Kevergetve megsütöm őket, majd majoránnát, sót és borsot hintek rájuk. Ezután meglocsolom a tejföllel, és tempósan összeforralom.
Tálaláskor igazságosan elosztom a tányérokon a palacsintákat, és melléjük kanalazom a szaftos májat. Aki akarja, megszórhatja a ragut vágott petrezselyemmel, de anélkül is fenséges.
4 adag lesz belőle.


Mustáros borjúkaraj sült paradicsommal

Hozzávalók:
A húshoz:
4 szelet csontos borjúkaraj (60 deka)
2-3 púpos kávéskanál mustár (2-3 deka)
só és frissen őrölt bors
2 evőkanál olívaolaj
1 ½ evőkanál puha vaj (3 deka)
1 ½ evőkanál brandy
1 deci 1,5 %-os zsírtartalmú tej
1 deci tejszín
A sült paradicsomhoz:
2 szikkadt zsemle
3 duci fokhagymagerezd
1 csokor petrezselyem
só és frissen őrölt bors
10 deka magozott, fekete olajbogyó
1 kiló kis szemű paradicsom
2 evőkanál olívaolaj

Először a sült paradicsomot készítem össze. Bemelegítem a sütőt 200 fokra (gázsütőn 6-os fokozat), és előveszek egy akkora tepsit, amelyben elférnek majd egymás mellett a félbevágott paradicsomok. Sütőpapírral kibélelem, és összeállítom a paradicsomokra kerülő morzsaréteget. A szikkadt zsemléket darabokra tépkedem, aztán néhány menetben közepesen finomra őrlöm a kávédarálóban. A házi zsemlemorzsát egy száraz, 28 centi átmérőjű teflonserpenyőbe szórom, és 2-3 percen át mérsékelt tűzön kevergetem, hogy megszikkasszam. Ha már száraz és illatos, leveszem, és egy pillanatra félreteszem.
Gyorsan megpucolom és finomra zúzom a fokhagymagerezdeket, aztán apróra vágom a petrezselymet, majd visszatérek a morzsához. Hozzákeverem a zúzott fokhagymát, a petrezselyem felét, és megsózom, megborsozom. Ezután lecsöpögtetem  az olajbogyót, apróra vagdosom, és magam mellé készítem.
A megmosott paradicsomokon a sor. Mindegyiket félbevágom, és miután egymás mellé ültettem őket a tepsiben, rájuk szórom az apróra vágott olajbogyót, és erre hintem a fokhagymás-petrezselymes zsemlemorzsát. Ekkor előveszem az üres virágspriccelőmet, belekanalazom az olívaolajat, és alaposan megspriccelem vele a morzsaréteget. A morzsás paradicsomot betolom a forró sütőbe, és kb. 30 perc alatt megsütöm.
Amikor a paradicsom már negyedórája rotyog, hozzálátok a hússütéshez. A megmosott, szárazra törölt szeleteket enyhén kiklopfolom, majd mindegyiket megkenem mindkét oldalán ½-½ kávéskanál mustárral. Megsózom, megborsozom őket, és papírral tisztára törlöm azt a teflonserpenyőt, amelyikben korábban a zsemlemorzsát szikkasztottam. Ilyenkorra általában már kihűl annyira, hogy nem égetem meg a kezem, ha belemászom. De azért nem árt vigyázni!
A tisztára törölt serpenyőben megforrósítom az olívaolajat, erre rádobom a hússzeleteket, és 1-1 perc alatt mindkét oldalukat enyhén barnásra kapatom. Ezzel biztosítom, hogy sülés közben ne engedjék ki a finom levüket.
Miután a hús megkapta a kérgét, mérsékelem a tüzet, és a serpenyőben teszem a vajat. A vajban oldalanként kb. 4-5 perc alatt készre sütöm a hússzeleteket, szűrőlapáttal tányérra szedem őket, és leborítom alufóliával, hogy ne hűljenek ki.
Következik a mártás! A serpenyő alatt maximumra csavarom a lángot, hátrébb lépek, és belekanalazom a brandyt. Nagyon fontos, hogy még véletlenül se a nyílt lángot locsoljam meg vele! Az ital ezerrel sistereg ilyenkor – néha lángot vet -, de ez így van rendjén. Ha már alábbhagy a sistergés, takarékra csavarom a lángot, és a serpenyőbe öntöm a tejet meg tejszínt. Kevergetve összemelegítem a kettőt, és ha úgy ítélem, hogy a létrejött mártás nem eléggé mustáros, nem sajnálok tőle még egy keveset.
Tálaláskor a sült hússzeletekre kanalazom a mustáros mártást, melléjük pakolom a morzsás paradicsomokat, aztán az egészet meghintem a félretett, apróra vágott petrezselyemmel.
4 adag lesz belőle.


Paradicsomos – mozzarellás csirkemell

Hozzávalók:
35 deka csirkemellfilé

frissen őrölt bors
20 deka paradicsom
10 deka pizza-mozzarella
1 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál ketchup (2 deka)
2 nagy csipetnyi morzsolt oreganó
1 marék friss bazsalikom
2 zsemle

Bemelegítem a sütőt 200 fokra . Amíg melegszik, összeállítom a vacsorát.
A megmosott, szárazra törölt csirkemell filét kettévágom, és a két húsdarabot kissé kiklopfolom, hogy vékonyabb legyen. Ezután megsózom, megborsozom, és félreteszem. Következik a paradicsom meg a sajt. A megmosott paradicsomokat vékonyan felszeletelem, megreszelem a sajtot, és mindkettőt a kezem ügyébe készítem.
Miután megvagyok a rövid munkálatokkal, előkapom a 24 centi átmérőjű teflonserpenyőmet, és felhevítem benne az olívaolajat. Amikor már jó forró, oldalanként 1-1 perc alatt elősütöm rajta a két, nagy hússzeletet.
Ezután kikanalazom az olajat a húsok alól (nem marad túl sok, de ennyi is elég) és két jó tenyérnyi folton kenőecsettel megkenem vele a tepsit.
Ezekre az olajos foltokra teszem át a serpenyőből az elősütött hússzeleteket, megkenem őket ketchuppal, meghintem 1-1 csipetnyi morzsolt oreganóval. Csinosan elrendezem rajtuk a paradicsomkarikákat, rájuk szórom a reszelt sajtot, és lazán, nem tapadósan leborítom a tepsit alufóliával.
A paradicsomos - mozzarellás csirke 35 perc alatt sül meg a meleg sütőben, de az utolsó 5-10 percben leszedem róla az alufóliát. Így az első felvonásban omlósra és szaftosra puhul, a másodikban pedig, gusztán rápirul a tetejére a sajt.
Amikor kiveszem a kész csirkét a sütőből, azon frissiben ráollózom az illatos bazsalikomot, és máris tálalom. A köretből ugyanis nem szoktam nagy cécót csinálni: kiveszek a mélyhűtőből 2 fagyos zsemlét, és a csirkesütés vége felé, az utolsó 5-6 percre berakom azokat is a sütőbe. Éppen beférnek a tepsi mellé. Így pontosan akkorra melegszenek fel, mire a paradicsomos-mozzarellás csirke elkészül, és kívül ropogóssá, belül pedig foszlóssá válnak, nem úgy, mintha a mikróban olvasztanám őket, ahol mindig gumiszerűre száradnak.
2 adag lesz belőle.

Penne sült  zöldséggel és csirkével

 
Hozzávalók:
30 deka padlizsán
30 deka cukkini
20 deka édeskömény
4 fokhagymagerezd
10 deka lila hagyma
3 evőkanál olívaolaj
só és frissen őrölt bors
25 deka penne
35 deka csirkemellfilé
1/2 evőkanál vaj (1 deka)
1 kávéskanál morzsolt oregano
1 nagy marék friss bazsalikomlevél
3-4 friss rozmaringágacska
12 1/2 deka tejszínes krémsajt
3 deka márványsajt
1 deci 1,5%-os zsírtartalmú tej
6 deka magozott, fekete olajbogyó
 
 
Bemelegítem a sütőt 200 fokra (gázsütőnél a 6-os fokozat), és sütőpapírral kibélelek egy nagy tepsit. Amíg melegszik a sütő, előkészítem a zöldségeket.
Mindet sorra megmosom, majd megpucolom a fokhagymát és a lila hagymát, levágom a padlizsánról és a cukkiniről az esetleg keserű végeiket, az édesköményt pedig elfelezem, és kimetszem belőle a torzsás részeket.
Ezután előveszem az uborkagyalum, és egymás után legyalulom a zöldségeket a fokhagyma kivételével. Így egészen vékony zöldségszeleteket kapok, ami azért jó, mert ezek gyorsan átsülnek. Amikor végeztem a gyalulással, a vékony zöldségszeleteket az egészben hagyott fokhagymagerezdekkel együtt beleszórom egy tálba, és összekeverem 2 evőkanál olívaolajjal, kevés sóval meg sok-sok frissen őrölt borssal.
Ha már meleg a sütő, jól szétterítem a zöldségeket a sütőpapíros tepsin, hogy lehetőleg ne fedjék egymást, aztán 30 percre betolom őket a sütőbe.
Amíg a zöldségek sülnek, tovább ügyködöm. Vizet engedek a tésztának egy nagy fazékba, szórok bele sót, és felteszem forrni. Miközben melegszik a víz, előkészítem a csirkemellfélit. Megmosom, megszárítom, és kb. 3xl centis csíkokra vágom, majd megsózva, megborsozva félreteszem.
Ezután a lobogva forró vízbe beleszórom a pennét, és amíg megfő, kisütöm a csirkecsíkokat.
Előveszek egy 28 centi átmérőjű teflonserpenyőt, és gyengéd lángon összeolvasztom benne a maradék 1 evőkanál olívaolajat a vajjal. Ha már egymásba csordogáltak, mérsékelem a tüzet, és az illatos vaj-olaj egyvelegen addig sütöm-pirítom a csirkefalatokat, amíg kívül aranybarnák, belül pedig lágyan omlósak nem lesznek. Mivel nem szerencsés túlzsúfolni a serpenyőt - akkor ugyanis nem pirulnak a húsdarabkák, hanem inkább a saját gőzükben párolódnak -, a sütést két részletben végzem. A kész husikat szűrőlapáttal kiszedem egy nagy tányérra, megszórom morzsolt oreganóval, és alufóliával letakarva félreteszem.
És már mindjárt ehetünk. Gyorsan apróra vágom a bazsalikomot és a rozmaringot, leszűrőm a pennét - a főzővizét még nem öntöm ki! -, aztán ismét jöhet a csirkesütéshez használt serpenyő. Beleteszem a krémsajtot, hozzámorzsolom a márványsajtot, megszórom az apróra vágott bazsalikom és rozmaring háromnegyedével, felöntöm a tejjel, és mérsékelt tűzön 3-4 perc alatt kevergetve összeolvasztom az egészet. Megszületett tehát a sajtkrém. Ehhez hozzáforgatom a kifőtt, leszúrt pennét, a sütőből elővarázsolt zöldségeket és a félretett, megpirított csirkecsíkokat, majd miután lecsöpögtettem az olajbogyót, azt is.
A csirkés-zöldséges pennét végül megsózom, megborsozom, és 1-2 perc alatt kevergetve összemelegítem. Ha úgy ítélem meg, hogy jót tenne neki, adok hozzá még 1-2 merőkanálnyit a tészta félretett főzővizéből. Tálaláskor meghintem a maradék bazsalikommal meg rozmaringgal, és készen is van.
4 adag lesz belőle.


Tasakban sült sertéskaraj almás-narancsos káposztával
 
Hozzávalók:
4 csontos sertéskarajszelet (60 deka)
4 púpos kávéskanál mustár (4 deka)
só és frissen őrölt bors
2 evőkanál + 4 kávéskanál olívaolaj
30 deka alma
1 nagy narancs (megtisztítva 15 deka)
45 deka lila káposzta
1 kisebb fej lila hagyma (7 deka)
2 kávéskanál köménymag
1 evőkanál borókabogyó
 
a tálaláshoz 4 púpos kávéskanál 12%-os zsírtartalmú tejföl (4 deka) és 4 zsemle
 
Bemelegítem a sütőt 200 fokra (gázsütőn 6-os fokozat), és amíg melegszik, elősütöm a hússzeleteket, valamint összedobom a káposztás köretet.
A megmosott, szárazra törölt karajszeleteket mindkét oldalukon megkenem ½-½  kávéskanál mustárral, és megsózom, megborsozom. Ezután egy 24 centis teflonserpenyőben felhevítek 1 evőkanál olívaolajat, és ha már forró oldalanként 1-1 perc alatt barnás-vöröses kérget pirítok az első két szeletre. Ilyenkor nem sütöm készre a húst, csak megkapatom a felszínét. Miután megvagyok velük, kiszedem őket, és újabb 1 evőkanálnyi olajon elősütöm a másik két szeletet. Most félreteszem a húst, és összeállítom a gyümölcsös káposztát.
A megmosott almát héjastul negyedekbe vágom, kiszedem a magházas részeket, és megfelezem a gerezdeket, hogy tömzsi darabokat kapjak. A narancsot meghámozom, leszedem róla a szöszös fehér bundáját, felkockázom a húsát, és összekeverem az almával. Ezután a megmosott káposztafejet veszem elő: félbevágom, kioperálom belőle a torzsás részt, és a reszelő nagy lyukú oldalán lereszelem. A káposztát a megpucolt lila hagyma követi a reszelőn, majd mindkettőt a narancsos almához dolgozom. Picit megsózom, megborsozom a keveréket, és jön a lényeg, a fűszerezés.
Előkapom a mozsaramat, és megtöröm benne a köménymagot meg a borókabogyót. A fűszermorzsát beleforgatom az almás-narancsos káposztába, és bebatyuzom a vacsorát.
Az alufólia-gurigáról letépek 12 akkora lapot, hogy kényelmesen elférjenek majd rajtuk a káposztás húsok, ráadásul maradjon is körülöttük mindenütt 3-3 centi üres perem. Ha ez rendben van, akkor 2-2 lapot egymásra fektetek, és a felső közepén elkenek 1-1 kávéskanálnyi olívaolajat. Az olajpacákra 1-1 elősütött hússzeletet helyezek, és ezekre arányosan rápúpozom az almás-narancsos káposztát. A gyümölcsös-káposztás karajokra ráborítok 1-1 megmaradt alufólialapot, és ahol az alsó meg a felső lapok érintkeznek, ott legalább három, egymást fedő rétegben visszahajtogatom őket, hogy biztosan jól zárjanak.
A tasakokat ezután elrendezem egy nagy tepsiben, és 25-30 percre betolom a forró sütőbe.
Ehhez az ételhez szerintem nagyon jól illik a krémes tejföl és a ropogós, puha zsemle. Ezért tálaláskor, miután sorra kinyitottam a batyukat, és átemeltem az almás-narancsos káposztát meg a sült húst a tányérokra, mindegyik adagra kanalazok kevés tejfölt, aztán a kenyérkosárba készítek mindenkinek 1-1 zsemlét is.
4 adag lesz belőle.
 
 
Vörösboros pulyka petrezselymes-fokhagymás krumplival

 
Ennél a vacsoránál nemcsak a hús, hanem a köret is francia módi szerint készül. A pulykát vörösborral, erdei gombával és provanszi fűszerekkel párolom meg, a megfőtt krumplit pedig persillade-dal, azaz zúzott fokhagyma és apróra vágott petrezselyem olajos keverékével forgatom össze. És ezt egyáltalán nem felvágásból teszem, hanem mert így klasszisokkal jobb lesz az íze a hagyományosénál, és csak egy picivel igényel több energiát, mint ha miszlikre vágott petrezselyemmel hinteném meg a sós vízben puhára főtt krumplit. A persillade használata volt egyébként az egyik első trükk, amelyet megtanultam abban a külföldi főzőiskolában, ahova évekkel ezelőtt jártam. És nagyon megszerettem, mert hipp-hopp megvan, és a krumplin kívül más zöldségféléket, de sült húsokat és halakat is a mennyekbe repít.
 
Hozzávalók:
A pulykához:
5 deka szárított erdei gomba
25 deka friss gomba
10 deka vöröshagyma
3 fokhagymagerezd
10 deka sárgarépa
60 deka pulykamellfilé
só és frissen őrölt bors
1 evőkanál olívaolaj
esetleg 1-2 evőkanál meleg víz
3 deci száraz vörösbor
1 evőkanál sűrített paradicsom (2 deka)
2 babérlevél
1 púpos kávéskanál provanszi fűszerkeverék
A petrezselymes krumplihoz:
6 fokhagymagerezd
80 deka vékony héjú krumpli 1 csokor petrezselyem
só és frissen őrölt bors
1 evőkanál olívaolaj
 
A szárított erdei gombát egy tálba szó rom, leöntöm forró vízzel, és 25-30 percig magára hagyom. Mialatt a gomba magába szívja a vizet, és jól megduzzad, folytatom teendőimet.
A friss gombát nedves ruhával alaposan meg törlöm - csak akkor mosom meg folyó víz alatt, ha nagyon koszos -, és vékonyan felszeletelem. Aztán megtisztítom a vöröshagymát, és apróra vágva félreteszem. Következik a fokhagyma, beleértve azokat a gerezdeket is, amelyek a krumplihoz kellenek majd. Az összeset megpucolom tehát, aztán a 9 gerezdből 6-ot finomra zúz ok, 3-at pedig egészben hagyok, mert ezekkel a krumpli főzővízét fogom ízesíteni. Az összezúzott fokhagymakupacot megfelezem, így főzés közben könnyen megállapíthatom, melyik kell a vörösboros pulykához, és melyik a krumpli petrezselymes-fokhagymás bevonatához, a persillade-hoz. Ha a fokhagymával végeztem, megmosom, és körömkefével jól meg is dörgölöm a sárgarépát, majd 1 centi vékonyan felkarikázom.
A krumplin és a neki szánt petrezselymen a sor. A krumplit ugyanolyan kefés-csutakolós módszerrel tisztítom meg, mint a répát, aztán héjastul felkockázom 3x3 centis darabokra, a petrezselymet pedig apróra vágom. A krumplikockákra vizet öntök, hogy ne barnuljanak meg, és félrerakom.
Mielőtt visszatérnék a mostanra már szépen megduzzadt, erdei gombához, felnegyedelem a megmosott, szárazra törölt pulykamellfilét, és megsózva, megborsozva a kezem ügyébe készítem. Jöhet az erdei gomba. Leszűröm - a levét gondosan megőrzöm, mert még szükségem lesz rá-, majd ugyanakkorára csíkozom, mint a frisset.
Kezdődhet az alkotómunka! Előveszek egy 28 centi átmérőjű, legalább 6 centi mély teflonserpenyőt, és felhevítem benne a pulykához szükséges 1 evőkanál olívaolaj at. Ha már jó forró, átpirítom rajta a húst, majd szűrőlapáttal kiszedem és egy nagy tányérra helyezem a kívül pirosas barna, belül még nyers szeleteket.
Ezt követően a serpenyőbe teszem az apróra vágott vöröshagymát, és takaréklángon kb. 4 perc alatt kevergetve megpárolom. Ha túl száraznak látom, öntök hozzá 1-2 evőkanál meleg vizet, de úgy, hogy közben hátrébb lépek, nehogy rám fröccsenjen valami a serpenyőből. Amikor a vöröshagyma már puha, hozzáadom az egyik kupac zúzott fokhagymát meg a sárgarépa-karikákat. Kicsit kavargatok még rajtuk, majd melléjük forgatom a kétféle, felaprított gombát. Ezután lefedem a serpenyőt, és 5 percig hagyom puhulni a répát és a gombát.
Az 5 perc leteltével a serpenyőbe öntöm a vörösbort és finom lyukú szűrőn 2 decit az erdei gomba félretett, átszúrt áztató levéből. Hozzákeverem a sűrített paradicsomot is, rászórom a babérlevelet meg a provanszi fűszer-keveréket, majd az egészet megsózom, megborsozom. Végül visszapakolom bele a félretett pulykamell-darabokat is, és erős lángon felforralom.
Mihelyt rotyogni kezd, mérsékelem a tűz erejét, és lefedem a serpenyőt. Úgy 20 perc múlva lekapom a fedőt, és a következő 10 perc alatt nélküle főzöm készre a vörösboros pulykát.
Közben elkészítem a petrezselymes krumplit. A krumplikockákat leszűrőm, és egy fazékba teszem. Melléjük dobom a 3 egészben hagyott fokhagymagerezdet, és felöntöm annyi sós vízzel, amennyi bőven ellepi. Erős lángon felforralom, és amikor a víz már lobog, lefedem, majd mérsékelt lángon 7-8 perc alatt puhára főzöm a krumplit.
Mialatt a krumpli megfő, egy szép, asztalra illő tálban összedolgozom az apróra vágott petrezselymet a maradék kis kupac zúzott fokhagymával meg az olívaolajjal.
Amíg főtt krumplit leszűröm, és amennyire csak tudom, igyekszem úgy beleforgatni a fokhagymás-petrezselymes-olajos keverékbe, hogy az minden egyes kockára rátapadjon. Tálalás előt1 még jól megsózom és megborsozom, aztán ha a pulyka már omlós, neki is láthatunk.
4 adag lesz belőle.
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése