LEVESEK

Fűszeres sárgaborsóleves

Hozzávalók:
5 deka sárgaborsó
1/4 fej vöröshagyma (3 dkg)
1 vékony fokhagymagerezd
1 evőkanál olívaolaj
3 deci víz
1/4 kávéskanál köménymag
1 kávéskanál koriandermag
3 evőkanál joghurt (7,5 dkg)
só és frissen őrölt bors
1 rozsos zsemle vagy 5 dkg rozskenyér

A sárgaborsót szűrőben megmosom, lecsepegtetem, majd beleteszem egy kisebb fazékba. Ráöntök annyi vizet, amennyi 5 centivel ellepi, aztán felforralom. Ha már lobog, lehúzom a tűzről, és félrerakom. A sárgaborsó kb. 1 óra alatt kellően megpuhul ahhoz, hogy utána gyorsan megfőjön.
Amikor elkezdem készíteni a levest, először megpucolom a vöröshagyma-negyedet és a fokhagymagerezdet, majd mindkét hagymafélét lereszelem a kézi reszelő apró lyukú oldalán. Utána leszűröm az előpuhult sárgaborsót, és jöhet a főzés.
Előveszek egy kisebb fazekat és megmelegítem benne az olívaolajat. Ha már meleg, takaréklángon kevergetve 2-3 perc alatt megpárolom rajta a vöröshagyma-reszeléket, majd hozzáadom a fokhagyma-reszeléket is. Pár pillanat múlva már érzem is a fokhagyma jellegzetes illatát. Ekkor a fazékba fordítom a leszűrt sárgaborsót és ráöntök 3 deci vizet.
Ezután a mozsárban összetöröm a köménymagot meg a koriandert, beleszórom a fazékba, és felforralom a fűszeres-hagymás sárgaborsót. Amikor már rotyog, lejjebb csavarom alatta a lángot, lefedem és kb. 10 percen át gyöngyöztetem, hogy a borsó tökéletesen megpuhuljon.
Ha ez megtörtént, szűrőlapáttal kihalászom a főtt szemek felét, és félreteszem. A maradékot óvatosan - mert rém forró az egész - átöntöm a turmixgépbe, és simára pépesítem a joghurttal. Utána azonnal visszaöntöm a fazékba, és hozzákeverem a félretett, egészben hagyott sárgaborsószemeket. Végül sózom, megborsozom a levest, és 1-2 perc alatt összeforralom.
Miután kihűlt, átöntöm egy jól záródó műanyag dobozba, és beteszem másnapig a hűtőbe. Reggel, mikor magammal viszem, mellécsomagolok egy rozsos zsemlét vagy néhány vékony szelet rozskenyeret.
Mivel állás közben a leves kicsit besűrűsödik, ebédkor úgy szoktam melegíteni a mikróban, hogy öntök hozzá még egy kevés vizet.
1 nagy adag lesz belő

***************************


Gazpacho 

Hozzávalók:
25 deka paradicsom
1/2 piros, vastag húsú, un. kaliforniai paprika (8 deka)
1/4 kígyóuborka (6 deka)
1 kisebb fokhagymagerezd
1 evőkanál sűrített paradicsom (2 deka)
1 1/2 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál vörösborecet
1/2 kávéskanál morzsolt oregano

frissen őrölt bors
2 deci paradicsomlé
1 csokor petrezselyem

1 zsemle

A megmosott paradicsomok héját kereszt alakban vékonyan bemetszem, majd tálba teszem őket, és forró vizet öntök rájuk. Megvárom, amíg a bemetszett héjuk felpöndörödik, aztán a hideg vizes csap alatt lehűtöm őket. Így már könnyű lekapni róluk a héjukat.
Ha a paradicsom-hámozással elkészültem, a megmosott paprikadarabokkal foglalkozom. Ez csupán annyiból áll, hogy kiszedem belőle a magokat, és kivágom az ereket. Amikor ezzel is végeztem, előveszem a turmixgépet.
Belekockázom a meghámozott paradicsomokat, beledarabolom a paprikafelet, és a reszelő nagy lyukú oldalán belereszelem a megmosott uborkadarabkát (a vége nélkül, mert az keserű lehet). Utána megpucolom a fokhagymagerezdet, és azt is belereszelem a gépbe. Jöhet a paradicsompüré, az olívaolaj meg a vörösborecet, aztán a morzsolt oregano, kevés só meg sok frissen őrölt bors.
Utolsó lépésként belezúdítom a paradicsomlevet is,  és az egészet pépesítem. Nem sokáig dolgoztatom a turmixgép késeit, csak addig, míg a leves alkotóelemei összesimulnak.
Amikor ez rendben megtörtént, jól záródó műanyag dobozba öntöm a nyárias ebédet, és beteszem éjszakára a hűtőbe, hogy összeérjenek az ízei. Másnap, mielőtt indulnék, apróra vágom a petrezselymet és hozzákeverem a leveshez. Jár mellé egy zsemle, hogy még kiadósabb legyen.
1 adag lesz belőle.
***********************************

Karfiolleves sajtos zsemlekockával

Hozzávalók:
½ szikkadt zsemle
kb. 40 deka karfiol (megtisztítva 25 deka)

½ zöldségleves kocka
¼ kávéskanál szárított kakukkfű
½ evőkanál vaj (1 deka)
2 evőkanál + 1 deci 1,5%-os zsírtartalmú tej
3 deka edami sajt
2 deci víz
frissen őrölt bors
néhány szál petrezselyem

Azzal kezdem, hogy bemelegítem a sütőt 200 fokra a sajtos zsemlekockák pirításához. Amíg melegszik, felkockázom a szikkadt zsemlefelet, aztán nekilátok a levesnek.
A megmosott karfioldarabot rózsáira szedem, majd a rózsákról levágom a vastagabb szárrészeket. Ezután a karfiolt kb. 3 centis falatokká aprítom, és előszedek egy kisebb fazekat.
Az edénybe vizet töltök, sót szórok, és felforralom. Ha már lobog, 6-8 perc alatt megfőzöm benne a karfiolt. Leszűröm őket, és a főzővizéből félreteszek 1½ decit. Ebben kevergetve feloldom a leveskocka-felet, és beleszórom a kakukkfüvet.
Ilyenkorra már meleg a sütő. Itt az idő, hogy elkészítsem a sajtos kevercset a zsemlekockákhoz. A vajat 2 evőkanál tejjel együtt gyengéden megolvasztom egy kis serpenyőben, majd lehúzom a tűzről, és belereszelem a sajtot. Ezután a serpenyőt visszateszem takaréklángra, és sűrű kevergetéssel a tejes vajba beleolvasztom a reszelt sajtot. Most megint lehúzom az edényt a tűzről, és beleszórom a zsemlekockákat. Kanállal jól átforgatom őket, hogy átitatódjanak a sajtos keverccsel, és ha már langyosak, rászórom mindet egy sütőpapírral borított tepsire. Kb. 6 perc alatt ropogósra sülnek a forró sütőben.
Ezalatt kényelmesen befejezem a levest. Előveszem a turmixgépem, és először beleszórom a puha karfiol felét. Hozzáöntöm a kakukkfűvel ízesített, félretett főzővizet – ha ügyes vagyok, meg sem égetem magam vele –, majd beletöltök a gépbe 1 deci tejet is. Rendben, már nyomhatom is a gombot.
Az összeturmixolt levest átöntöm egy műanyagdobozba, és belekeverem a maradék karfiolt. Mielőtt kihűl, megkóstolom, és ha nem elég sós, igazítok rajta.
Amikor már megengedi a hőmérséklete, beteszem éjszakára a hűtőbe. Ha a megpirult zsemlekocka is kihűlt, félrerakom őket másnapig.
Reggel apróra vágom a petrezselymet, belekeverem a levesbe, és miután alufóliába bugyoláltam a zsemlekockákat, a levessel együtt magammal viszem. Ebédkor megmelegítem a levest a mikróban, és rászórom a sajtos zsemlekockát.
1 adag lesz belőle.



****************************************

Lencsekrémleves ropogós sonkafalatokkal


Hozzávalók:

5 dkg lencse
1/2 fej vöröshagyma (6 dkg)
1 babérlevél
1/2 kávéskanál currypor
1 késhegynyi Cayenne bors
4 deci víz
5 dkg füstölt, főtt sonka
3 evőkanál joghurt (7,5 dkg)

5 dkg rozskenyér vagy 1 rozsos zsemle

Azzal indítok, hogy a ropogós sonkafalatokhoz bemelegítem a sütőt 200 fokra (gázsütőn 6-os fokozat). Amíg melegszik, összedobom a levest.

A megmosott lencsét egy kisebb fazékba teszem, és miután megpucoltam a fél hagymát, hozzáreszelem. Fűszerezem babérlevéllel, curryporral és Cayenne borssal, azután hozzáöntöm a vizet, és erős lángon felforralom. Amikor már rotyog a lencse, mérsékelem alatta a lángot és lefedem. Innentől számítva kb. 20-25 perc kell ahhoz, hogy a szemek megpuhuljanak.
Ezalatt a sonkával foglalkozom. Körömnyi darabokra vágom, sütőpapírral bélelt tepsire teszem, és 7-8 percre betolom a forró sütőbe. Itt a falatok szépen megpirulnak. Kiveszem, és félreteszem őket.
Ha a lencse puhára főtt, lemérem, hány deci a főzőlevével együtt. Mert még képes rá, és rotyogás közben magába szívja szinte az összes vizet. Pótolom a hiányt annyival, hogy 3,5 deci legyen, majd óvatosan, mert még meleg, átzúdítom a turmixgépbe. Hozzákanalazom a joghurtot, és összeturmixolom vele. Amikor már krémszerű, megkóstolom és sóval, curryporral, Cayenne borssal kialakítom a végleges ízét.
Végül átöntöm egy zárható műanyag dobozba, hozzákeverem a ropogós sonkafalatokat, és ha kihűlt, másnapig a hűtőbe teszem. Ebédre nemcsak a lencselevest, hanem egy-két szelet rozskenyeret vagy egy rozsos zsemlét is viszek magammal.
1 adag lesz belőle.

******************************


Petrezselyemleves


Hozzávalók:

A leveshez:
10 deka friss petrezselyemzöld
1 kígyóuborka (kb. 3o dekás)
2 duci gerezd fokhagyma
1 evőkanálnyi puha vaj
7 deci alaplé

frissen őrölt bors
1 evőkanálnyi liszt
2 deci tejszín
A petrezselymes zsemlekockákhoz:
2 szikkadt zsemle
5 deka vaj
2-3 evőkanálnyi apróra vágott petrezselyemzöld

Miután megmostam és papírtörlőn alaposan leszárítottam a harsogóan zöld petrezselymet, fogok egy ollót és az illatos leveleket belevagdosom a turmixgépembe. Nem kell nagyon apróra vágni, kár a fáradságért, hiszen a kis kések majd úgyis elvégzik a dolgukat.

Most aztán jöhet a megmosott, krumplihámozóval megpucolt uborka: a két vége nem kell, hogyisne, a keserű ízt kizárólag a tonik, a gin, illetve nagy melegben csilingelő jégkockákra öntött duójuk esetében értékelem. Ha már az ujjnyi vastag szeletekre vágott uborka is benne csücsül a gépben, akkor egy határozott gombnyomás és nemsokára készen is vagyok a pépesítéssel.
A főzőcske-rész sem tart sokáig. Először beleteszem a puha vajat a leveses lábos aljába és a reszelő apró lyukú oldalát használva, hozzáreszelem a megpucolt fokhagymákat. Majd kifejezetten alacsony lángon - az erős tűz ugyanis a fokhagyma gyilkosa-, addig párolom a fokhagymakrémet, amíg illatozni kezd. Aztán hozzákanalazom a turmixból a gyönyörűen zöld, petrezselymes-uborkás pépet és úgy kb. 5 perc alatt megpárolom a fokhagymás vajban. Felöntöm az alaplével, megsózom, tekerek bele frissen őrölt borsot és aztán most már nagy lángon, gyorsan összefőzöm a levest.
Ha pár perc elteltével úgy ítélem meg, hogy az ízek már egymásba olvadtak, akkor a kézi habverő segítségével garantáltan csomómentesre kevert lisztes tejszínnel behabarom a levest. Várok egy-két-három rottyanást, hogy besűrűsödjön, aztán ha melegen esszük, akkor a zsemlekockák kíséretében már tálalom is. Ha meg kánikula-ebédnek szánom, akkor megvárom, míg kihűl és lefedve költöztetem be a hűtőbe.
A petrezselymes zsemlekockák, finoman szólva, nem igényelik egy mesterszakács profizmusát. Elkészítésük ugyanis csak annyiból áll, hogy tetszetős méretűre felvagdosom a szikkadt bucikat, majd egy serpenyőben megolvasztom a vajat, aztán aranybarnára pirítom rajta a kockákat, végül pedig összeforgatom a ropogós finomságokat az apróra vágott petrezselyemzölddel.
4 tálnyi leves lesz belőle és hozzá jó sok, ropogós zsemlekocka.
(Szerepelt a NŐK LAPJÁBAN is 2003/24)


********************
Expressz gombakrémleves

Hozzávalók:

10 deka + 5 deka vaj
2 szikkadt zsemle
65 deka gomba
1 csokor friss petrezselyem
4 deci víz
1 deci száraz fehérbor
3.5 deci tejszín
só és frissen őrölt fekete bors
frissen reszelt szerecsendió
15 darab 1.5 dekás jégkocka

Bekapcsolom a sütőt 200 C fokra (gázsütőn ez 6-os fokozatot jelent), és amíg melegszik, haladok a többi teendővel.

A szikkadt zsemléket centis kockákra felszeletelem, beleszórom őket egy kisebb tálba, és rájuk öntöm a megolvasztott 10 dekányi vajat. Fakanállal összekeverem, hogy minden zsemlefalatka kellemesen átitatódjon, majd félreteszem a kockákat, mert még túl melegek ahhoz, hogy a kezemmel szétszedhessem őket.
Amíg a zsemlekockák szó szerint kezelhető hőmérsékletűvé válnak, megpárolom a körömkefével megcsutakolt gombát A fehér kalapokat centi vastagra szelem, aztán egy fazékban gyenge tűzön megolvasztok 5 deka vajat, és a csokorba kötött petrezselyemmel együtt, fedő alatt elkezdem puhára párolni az olvadt vajban a hagymakarikákat. Néha keverek rajtuk egyet, de semmi szükség a folyamatos ténykedésre.
Ilyenkor már forró a sütő, a zsemlekockák pedig langyosak. Sütőpapírt borítok egy tepsire, kezemmel szétszedegetem a lucskos zsemlefalatokat, egymás mellé ültettem  őket a tepsin, és mehetnek 6 percre a forró sütőbe, hogy aranybarnára piruljanak.
Amikor a gombaszeletek már bő negyedórát párolódtak, biztos lehetek benne, hogy megpuhultak. Kihalászom belőle a petrezselymet, és beledobálom a fazékba a jégkockákat. Aztán felöntöm vízzel, borral meg tejszínnel, és turmixgépben a langyos keveréket összepépesítem. Utána visszaöntöm a lábosba, megsózom, megborsozom, reszelek hozzá szerecsendiót, és közepesen erős lángon pár perc alatt összeforralom a gombakrémelvest.
Tálaláskor sok-sok ropogós zsemlekockát adok mellé.


*********************

Kakukkfüves sütőtökleves füstölt sonkával


Azzal kezdem, hogy bekapcsolom a sütőt 220 C fokra (gázsütőn ez a 7-es fokozat). Amíg felmelegszik, addig megküzdök egy egykilós sütőtökkel. Először félbevágom, aztán kikanalazom a magjait, majd éles késsel megszabadítom héjuktól a darabokat, és kétcentis kockákra vágom a sárga húst. Ezután beleszórom a kockákat egy nagyon nagy tepsibe úgy, hogy ne egymás hegyén-hátán, hanem szépen egy sorban egymás mellett legyenek a darabkák, és egy fej fokhagymát gerezdjeire szedve, de nem megpucolva, hozzádobok még a sütőtökhöz. Az egészet meglötykölöm egy deci olívaolajjal, megszórom egy csipetnyi csilipehellyel, két csipetnyi sóval és jól összekeverem, majd harminc perc alatt puhára sütöm a sütőben.

Ha már kihűlt, akkor előveszem a turmixom, belenyomkodom a héjából könnyedén kibuggyanó sült fokhagymák belét meg a megpuhult sütőtököt, és egy perc alatt pépesre turmixolom. Ezután a sárga keveréket kikanalazom a turmixból egy tálba, és anélkül, hogy elmosnám a gépet, helyükre „költöztetek” egy felszeletelt sárgarépát, egy vékonyan felkarikázott lila hagymát és hat szál angol zellert, amelyet előtte centis darabokra vágtam. Megnyomom a gombot, aztán hagyom, hogy egy perc alatt ezt a keveréket is felaprítsa a gép.
Ha ezekkel megvagyok, akkor leveses lábosban két evőkanál olvasztott vajon néhány perc alatt puhára párolom a hagymás.-zelleres-répás pépet, aztán hozzákeverem a fokhagymás tökpürét, és felöntöm egy liter vízzel. Nagylángon felforralom a levest, és ahogy egyet rottyant, máris lejjebb veszem takarékra, hogy húsz deka felkockázott, füstölt-főtt sonka társaságában további tíz percig gyöngyöző forrásban tartsam.
Ekkor szűrőn át belecsorgatom egy evőkanál étkezési keményítő és két deci tejszín keverékét, fakanállal elkeverem, majd megkóstolom a levest, hogy mennyi sót és borsot tegyek bele. Tálalás előtt keverek még hozzá két evőkanál apróra vágott, friss kakukkfüvet és három evőkanál olyan tökmagot, amelyet előtte száraz serpenyőben egy-két perc alatt illatosra pirítottam.
(Szerepelt a NŐK LAPJÁBAN is 2003/06)


********************
Lencsekrémleves snidlinges habbal

Hozzávalók:

A leveshez:
35 deka lencse
3 csokor újhagyma
2 gerezd fokhagyma
2 szál halványító zeller
1 nagyobb sárgarépa
20 deka főtt-füstölt tarja
1 tyúkhúrleveskocka
frissen őrölt bors
néhány babérlevél
1 deci tejszín
1-2 evőkanál fehérborecet
esetleg só
A snidlinges habhoz:
1, 5 deci hideg tejszín
1 púpos teáskanál mustár
3 evőkanál apróra vágott snidling

A megmosott lencsére lobogó forró vizet öntök, majd fél óra múlva leszűröm, és beleteszem a leveses fazékba. Utána előkészítem a leves zöldségalapját, azaz az újhagymák fehér szárát felkarikázom, a megpucolt fokhagymagerezdeket finomra zúzom, és a halványító zellert meg a körömkefével alaposan megcsutakolt sárgarépát vékonyan felkarikázom. Ha már a főtt-füstölt tarját is felvágtam apró kockákra, akkor a zöldségekkel együtt beleszórom a fazékba a lencse mellé. Az egészet megborsozom, dobok hozzá néhány babérlevelet, és felöntöm annyi vízzel, hogy kb. 5 centinyire ellepje. Erős tűzön felforralom, majd lejjebb veszem a lángot, és a zöldséges lencsét fedő alatt puhára főzöm. Ezek után a mikróban meglangyosítom a tejszínt, feloldom benne az elmorzsolt leveskockát, és a puha zöldséges lencsét összeturmixolom vele. A sűrű levest visszaöntöm a fazékba, és töltök hozzá annyi vizet, amennyitől az állaga könnyen kanalazhatóvá válik. Ha szükséges, akkor megsózom, aztán savanyításként belelötykölök néhány kanálnyi fehérborecetet. Gyenge lángon kevergetve felmelegítem, és miután tányérokba adagoltam, mindegyik "levestengerbe" belepottyantok egy-egy snidlinges habpamacsot. Snidlinges hab: hideg tejszínt kemény habbá verem, hozzákeverem a mustárt, és óvatosan összeforgatom az apróra vágott snidlinggel.

6 adag lesz belőle.
(Szerepelt a NŐK LAPJÁBAN is 2004/01)


**********************

Orosz céklaleves kolbásszal és petrezselyemkrémmel


Hozzávalók:

60 deka cékla (kb. gyerekököl nagyságú fejek)
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
20 deka sárgarépa
10 deka fehérrépa
20 deka parasztkolbász
40 deka levesbe való marhahús (például lapocka)
20 deka savanyú káposzta
2 evőkanál olaj
só és frissen őrölt bors
2-3 babérlevél
kb. 1,5 liter víz
1 púpos evőkanál liszt
A petrezselyemkrémhez:
2 csokor petrezselyem
2 deci 12 százalékos zsírtartalmú tejföl
1 deci tejszín
só és frissen őrölt bors
Bekapcsolom a sütőt 200 C fokra (gázsütőn 6-os fokozat). A megmosott, héjas céklákat egyenként alufóliába bugyolálom, majd a csomagokat egymás mellé teszem egy nagy tepsire. Ha már meleg a sütő, betolom a tepsit, és kb. 50-60 perc alatt puhára sütöm a céklafejeket. Miután kihűltek, gumikesztyűs kézzel meghámozom őket, aztán mindet felkarikázom félujjnyi vastagra. (1-2 nappal korábban is elkészíthető, semmi baja nem lesz a hűtőben.) A céklasütés után hátra van még némi előkészület. A vöröshagymát és a fokhagymát megpucolom, majd megtisztítom a kétféle répát. A tiszta répákat aztán ujjnyi vastag szeletekre vágom, és hasonló méretűre darabolom a parasztkolbászt is. Jöhet a megmosott marhahús: apróra kockázom, és félreteszem. Ezután átöblítem a savanyú káposztát, szűrőbe téve jól átmosom a csap alatt. Miután kinyomkodtam, kezdődhet a főzés!
Az olajat belekanalazom egy ötliteres fazékba, megmelegítem, és a kézi reszelő apró lyukú oldalán belereszelem a megpucolt vöröshagymát. Kevergetve üvegesre párolom, aztán hozzáreszelem a fokhagymát. Amikor megérzem a fokhagyma illatát, beleteszem a fazékba a kockákra vágott marhahúst. Megsózom, megborsozom, és 5-6 perc alatt kevergetve addig párolom, amíg kivilágosodik. Ha már ez rendben van, beleszórom a fazékba a karikára vágott sárgarépát és fehérrépát. Utána beleöntöm a vizet, és az egészet felforralom. Amikor elkezd bugyogni, hozzádobom a babérleveleket, majd mérsékeltre csavarom a lángot, és lefedve kb. 1,5 óra alatt puhára főzöm a marhahúst. Miután a húsfalatok megpuhultak, beleteszem a levesbe a kolbászkarikákat, a felszeletelt céklát és a savanyú káposztát. Pár perc alatt az egészet jól összefőzöm, aztán besűrítem a levest. Ehhez kiszedek néhány merőkanálnyi levet a fazékból, és kézi habverővel simára keverem a liszttel. A sűrítő keveréket aztán visszaöntöm a fazékba, és a levest addig kavargatom, amíg sűrű lesz. Mielőtt elzárnám alatta a lángot, megkóstolom, elég sós-e. Ha nem, akkor korrigálok. (A leves 1 nappal korábban is elkészíthető.) A tányérokba mert levesbe üde petrezselyemkrém kerül. Ez úgy készül, hogy ollóval belenyiszálom a turmixgépbe a leveleket, hozzájuk adom a tejfölt meg a tejszínt, aztán sót és borsot szórok a gépbe, majd megnyomom a gombot.
A céklaleveshez puha fehér kenyeret szoktunk enni, de akinek a karakteresebb ízű rozskenyérre támad gusztusa, bátran szeljen hozzá néhány szeletet.
4 nagy adag lesz belőle.
(Szerepelt a NŐK LAPJÁBAN is 2004/46)


*****************


Póréhagymaleves márványsajtos zsemlekockákkal


Hozzávalók:

1 jó nagy póréhagyma (kb. 30 deka)
3 deka vaj
1 marék friss vagy 1 teáskanál szárított kakukkfű
fél deci víz
8 darab 1, 5 dekás jégkocka
fél deci száraz fehérbor
2 deci tejszín
só és frissen őrölt bors
frissen reszelt szerecsendió
A márványsajtos zsemlekockákhoz:
5 deka vaj
5 deka márványsajt
1 szikkadt zsemle

Bekapcsolom a sütőt 200 fokra (gázsütőn ez 6-os fokozat). A zsemlekockákhoz gyenge tűzön kavargatva összeolvasztom a vajat a szétmorzsolt sajttal, majd lehúzom a tűzről. A zsemlét centis kockákra szeletelem, beleszórom egy kisebb tálba, és rájuk öntöm a sajtos olvadékot. Fakanállal összekeverem, majd félreteszem.

Amíg a zsemlekockák langyosra hűlnek, megpárolom s póréhagymát. A fehér részt felkarikázom centi vastagra, aztán egy fazékban gyenge tűzön megolvasztom a vajat. Ebbe beleforgatom a hagymakarikákat, 2 perc alatt átfényesítem őket majd öntök hozzájuk kevés vizet. Rájuk dobom a csokorba kötött kakukkfűágakat, vagy ha szárítottat használok, akkor azt összekeverem a hagymával. Ezután lefedem a fazekat, és néha-néha megkevergetve, puhára párolom a hagymát.
Sütőpapírt borítok egy tepsire, és kezemmel szétszedegetve, egymás mellé ültetem a zsemlefalatokat. 6 perc alatt aranybarnára pirulnak.
Amikor a póré már bő 15 percet párolódott, kihalászom belőle a kakukkfűágakat, felolvasztom benne a jégkockákat, majd hozzáöntöm a bort meg a tejszínt. A langyos zöldségkeveréket összeturmixolom, és visszaöntöm a fazékba. Megsózom, megborsozom, reszelek hozzá szerecsendiót, végül összeforralom.
Tálaláskor a tányérokba osztott krémlevest bőven megszórom sajtos zsemlekockákkal.
2 adag lesz belőle, de könnyen duplázható.
(Szerepelt Póréhagymaleves rokfortos krutonnal néven is.)
(Szerepelt a NŐK LAPJÁBAN is 2003/40)


Thai csirkeleves kókusztejjel és chilivel


*********************

Vannak ételek, amelyekre rá lehet kapni. Megkóstoljuk őket, rögtön beléjük szeretünk, és onnantól kezdve kialakul sürgető vágyunk, hogy újra és újra megtapasztalhassuk csodálatos ízüket. Ilyen számomra a thai csirkeleves. Ha van időm bevásárolni, akkor hivatalos módon készítem. Veszek hozzá sűrű kókusztejet, aromás galanga gyökeret, főzök csirkeszárnyból alaplevet, és az autentikusság kedvéért zsákmányolok halszószt meg szárított zöld citromlevelet is. De ha nincs módom a budapesti Nagycsarnok alagsorában portyázni, akkor megteszi egy nagyobb szupermarket is. Ilyenkor a kókusztejet az itteni biopolcokon található kókusztejporra cserélem, és galanga helyett gyömbért, alaplé helyett leveskockát, halszósz helyett pedig szójaszószt veszek. Az a legjobb az egészben, hogy a levescsoda így is működik.


Hozzávalók:

1 zöld citrom
2 friss csilipaprika
3 szál újhagyma
1 négycentis friss gyömbérdarab
20 deka kókusztejpor
1 liter víz
fél tyúkleveskocka
2 teáskanál szójaszósz
fél teáskanál barna cukor
1 nagy csirkecomb
1 maroknyi friss koriander zöld.

A zöld citromot megreszelem, félbevágom, és az egyik félnek szűrőn át kifacsarok a levét. A méregerős csilipaprikát kimagozom, aztán ezt és az újhagyma fehér szárát vékonyan felkarikázom. Ezek után meghámozom a gyömbért, felkarikázom félcentis korongokká és következik a levesfőzés. A kókusztejport közepes méretű fazékba szórom és kézi habverővel kevergetve hozzáöntöm a vizet. Ha már csomómentes, belemorzsolom a leveskocka-felét, és belelötykölöm a szójaszószt. Jöhet a fazékba a többi hozzávaló: beleteszem a barna cukrot, a megreszelt zöld citromhéjat, az átszúrt zöld citromlevet, és a felkarikázott csilipaprikát, újhagymát meg gyömbért. Miután ezek belekerültek, fakanállal kevergetve erős lángon felforralom az egészet és amikor bugyogni kezd, lejjebb veszem a tűzet. A levesalapot 15 percig csendes forrásban tartom. Miközben az illatos egyveleg elrotyog magában – igen, a savanykás zöld citromlé miatt a kókusztej kicsit kicsapódik, de sebaj, így is nagyon finom lesz – jut időm a koriander zöldre és a csirkecombra. A fűszernövényt apróra vágom, a csirkecombot pedig „megműtőm”. Ez annyit jelent, hogy leszedem róla a bőrt, aztán éles késsel leoperálom a csontról a húst, és a szín tiszta végeredményt felszeletelem egycentis kockákra. Amikor letelt a negyedórás forralás, belekeverem a fazékba a csirkehús kockákat, és kb. 5 perc alatt puhára főzőm. Végül belevegyítem a koriander zöld pöttyöket is, aztán megkóstolom a végeredményt. Ha kell, további zöld citromlével, szójaszósszal, chilivel vagy barna cukorral beállítom a savanykás, a sós, az erős és az édes ízek meglepően harmonikus összhatását, és ehetünk. 2 adag lesz belőle.

(Szerepelt a NŐK LAPJÁBAN is 2004/09)
**************************

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése